SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Eski milli futbolcu, AK Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür 2002 Dünya Kupası’ndan 11 yıl sonra yaptığı açıklamada, İlhan Mansız’ın formasında yapılan kısaltma ile kendi isminin, farklı görüşleri ‘imanlı-imansız’ şeklinde kavga ettirmek için kullanıldığını söyledi.

Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde öğrencilerle bir araya gelen Şükür, geçmişte yaşanan problemler, 28 Şubat ve bütün darbelerin yaşandığı tarihlerde çok zorluklar yaşayan değerli insanlar olduğunu söyledi. 2002 Dünya Kupası’ndan sonra Devlet Güvenlik Mahkemesi’ne (DGM) gittiğini anlatan Şükür, “Bunları niye yaşadım diye kendi kendime sordum. Ama sonra iyi ki yaşamışım dedim. Zaten hayat bu ikisi arasında gidip gelen bir şeydir. Bugün o kadar anlatacak şey var ki. 2002’de jandarma, polis… Bu durumu yaşadığımda dönem itibariyle ‘Acaba ben ne yaptım’ diye tedirgin oldum. Dünya Kupasında yaşanan olayı herkes bilir. Bir cuma namazından sonra ortaya çıkan faklı düşünceler…” şeklinde konuştu.

Türkiye’de bir dönem oluşturulan çatışma ortamına dâhil edildiklerini anlatan eski milli futbolcu Şükür, “İlhan Mansız’ı hepiniz tanıyorsunuz. Ben çok severim, çok değerli bir kardeşim. Formasında İ.Mansız yazılmıştı. Şimdi bunun en hafif ibaresi ne olabilir? Ben ne kadar öyleyim o tartışılır, ama ben imanlı, o arkadaşın formasından alıntı yapıp imansız ve imanlı gibi algılatmak istenmesinin sebebi sizce ne olabilir? İlhan’ın dedesi çıktı, annesi çıktı, babası çıktı ‘ne münasebet’ dedi. Kendilerini anlatmak zorunda kaldılar. Bu ülkenin evlatları inançlılar, ama buradan bir çağrışım yapmak, bana vurmak, beni farklı yerlere götürme çabası… Daha önce bana atfedilen ‘Ben Türk değilim’ kelimesi ile bağdaştırıldığında ne yapılmak istendiğini anlatan bir tablo ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı.

İnsanların düşüncesinin karşılığını aldığını da aktaran Şükür, “Üç gün uyumadığım zamanlar oldu. Ben sporcuyum, ülkeme hizmet etmek için oradayım. Ama çok farklı haberlerle farklı bir şekilde insanların önüne atıldık. İlhan kardeşimiz de farklı şeyler yaşadı. Bunları yaşamak ve o sahaya çıkıp insanları farklı farklı görüşler içersinde kavga ettirmek o zihniyetin yapmış olduğu çok ağır şeylerdi” dedi.