SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Türkiye Futbol Federasyonu, alt ve üst yapıdaki tüm Milli Takımların amp programlarını gerçekleştireceği, TFF Kurullarının merkez yönetiminin toplanacağı, futbolun paydaşlarına her türlü eğitimin verileceği Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nin temel atma töreni Riva’da yapıldı.
Hasan Doğan’ın oğlu Selim Doğan, UEFA 1. Asbaşkanı Şenes Erzik, Gençlik ve Spor Bakanı Suat kılıç, TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Milli Takım Teknik Direktörü Abdullah Avcı törende birer konuşma yaptılar.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu tesislerin süratle yapılması için talimat verdiği tüm konuşmacılar tarafından ifade edildi. Ayrıca Başbakan’ın telgrafı da okundu. Hasan Doğan’ın kişiliği hakkında her kişi önemli hatıralarını anlatırken, düzgün kişiliğinden bahsetti.
Şenes Erzik, kendi federasyon başkanlığı döneminden bu yana süregelen 23 yıllık bir rüyanın bugünkü temel atma töreni ile sona erdiğini ve çok mutlu olduğunu ifade etti.
TFF Başkanı Yıldırım Demirören, dünyanın çeşitli ülkelerinin milli takımlarında görev yapan teknik direktörlerin ortalama 9 ile 6 yıl arasında görevde kaldığını, oysa Türkiye’de bu rakamın 1.6 yıl olduğunu ifade etti. Demirören ayrıca; bu tesisten önemli yıldızların yetişmesi ve sporcuların çıkması konusunda bir süreç yaşanacağını ifade etti.
14 AYDA BİTECEK
14 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak Türkiye’nin ve dünyanın sayılı modern tesisleri arasında yer alacak Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri, sadece futbola değil, ülke sporuna değer katacak ve sporcuların modern yaşam alanlarına kavuşmasını da sağlayacak.
Türkiye Futbol Federasyonu’nun tarihindeki en büyük alt yapı yatırımı olan ve 25 yıllık özlemi giderecek tesisler, çevreye duyarlı, yenilenebilir enerji kabiliyeti, tasarruf odaklı yapısıyla üst düzey bir standardı içerecek. Riva Projesi, bu ayrıcalığıyla LEED (Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik) Sertifikası’nın en güçlü adayı olacak.
TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SPOR KOMPLEKSİ
235 bin metrekare arsa üzerine inşa edilecek tesisler, nizami futbol sahaları, tenis kortları, mini golf sahası, mini gölet ve yürüyüş alanları, koşu parkurları, açık otopark ve rekreasyon alanlarından oluşacak.
Tesislerin 17 bin 643 metrekarelik kapalı alanı, 6 kütle üzerinde inşa edilecek; yönetim, konferans, toplantı, konaklama, sağlık kulübü, restoran gibi tüm idari ve sosyal alanları bünyesinde barındıracak.
Yıllardır farklı otellerde ve tesislerde kampa girmek zorunda kalan Milli Takımlar, 8 bin metrekareden oluşan 3 katlı konaklama bloğuyla kendi evine kavuşacak. 2’si suit toplam 85 odanın yer alacağı konaklama bloğunda, toplantı odaları, konferans salonları, hobi alanları ve restoranlar bulunacak. Konaklama bloğu sadece sporcuların değil, misafirlerin de ihtiyacını karşılayacak şekilde düzenlenecek.
İki katlı Sağlık Kulübü’nün bin 900 metrekarelik zemin katında yüzme ve terapi havuzları ile hamam, sauna, masaj ve tedavi odalarından oluşan sağlık birimleri yer alacak. Üst katta ise 350 metrekarelik fitness salonu bulunacak.
Arazide bulunan futbol sahalarının çim yüzeyleri değişecek, saha sayısı ise 5’e çıkacak. Projeye göre, sahaların destek birimleri, tribünleri, tel örgüleri de yeniden tasarımlanacak.
Ayrıca tesislerin dereye yakın arazisi, ıslah edilerek yürüyüş ve koşu parkurlarının yer alacağı yeşil alan haline dönüştürülecek.
Yayınlanma Tarihi:20:25,