SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Merkez Hakem Kurulu eski başkanı Bülent Yavuz, Galatasaray ile Mersin İdmanyurdu karşılaşmasını yöneten Süleyman Abay’ın performansını değerlendirdi. Yavuz, Süleyman Abay’ın oldukça başarılı bir performans sergilediğini dile getirdi.

“100 KEZ HELAL OLSUN”

“Türk Telekom Arena’da müthiş bir maç vardı. Bu zorlu maçta hakem Süleyman Abay, bütün olumsuz şartlara rağmen mükemmel bir yönetim gösterdi. Helal olsun… Hem de 10 kez helal olsun… 100 kez helal olsun.

Kolay değil; Türk Telekom Arena’da onca baskıya rağmen dimdik ayakta kalan, maçı iyi kontrol eden, sarı ve kırmızı kartlarını çekinmeden kullanan, bir de müthiş yüksek kondisyonuyla sahada basmadık yer bırakmayan böyle bir hakemlik gerçekten gurur duyulacak bir olaydır.

Dany’nin atılması doğru bir karardı. Çünkü sarı-kırmızılı oyuncu, koluyla aşırı güç kullanıyor ve rakibini düşürüyor. Bu yüzde yüz bir fauldü. Bunu vermeyen hakem aslında eyyamcıdır, korkaktır, bilgisizdir. Ama Süleyman Abay doğru bir kararla faulü verdi. Ve bu faulle bariz gol şansını engellediği için kırmızı kartı gerektiriyordu. Çıkan kart da doğruydu.

Bundan sonra oyunda müthiş baskı, taciz ve sportmenlik dışı olaylar var. Fatih Terim, Hasan Şaş, Ümit Davala atıldı. Bunlar mutlaka bir sebebe dayanılarak atıldı. Görüntülerde öyle gösteriyor. Ancak bu tür maçlar için dördüncü hakem seçerken biraz daha tecrübeli ve deneyimli birinin olması gerekir. Acemi birine verirseniz, haklı da olsa şık olmayan görüntülere neden olur.

Drogba’ya yapılan müdahale net penaltıydı. Keza 90. dakikada Drogba yine penaltı bekledi ancak hakem 1 metre dibindeydi ve ‘Devam’ dedi. Bana göre doğruydu. Bir daha söylüyorum; helal olsun Süleyman Abay…”

(Habertürk)