SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

UEFA Hakem Komitesi Üyesi ve TFF Merkez Hakem Kurulu eğitimcisi Jaap Uilenberg, 3 yıl önce göreve geldiği Türkiye’de Türk hakemliğinin polis gibi maç yönettiğini söyledi. Uilenberg, “Türk hakemlerinin stilleri ‘polis hakem’ stiliydi. Çok fazla kart kullanıyorlardı ve çok sert kararlar veriyorlardı. Biz onu değiştirmeye çalışıyoruz” dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 5’inci Bölge Hakem ve Gözlemciler Semineri, Konyaaltı Belediyesi Konferans Salonu’nda yapıldı. Seminere konuşmacı olarak katılan UEFA Hakem Komitesi Üyesi ve TFF Merkez Hakem Kurulu eğitimcisi Jaap Uilenberg, futbol oyun kuralları ve ileri uygulamalarla ilgili genç hakemlere bilgi verdi. Konuşma yapacağı salona gözleri kapalı olarak getirilen Jaap Uilenberg, sahneye çıktıktan sonra gözleri açıldığında büyük bir sürprizle karşılaştı. Salonu dolduran yaklaşık 300 hakem ve gözlemci yüzlerinde Uilemberg maskesi ile oturuyordu. Gördüğü manzara karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen Jaap Uilenberg, güzel sürprizi düzenleyenlere teşekkür ederek konuşmasına başladı.

İNGİLİZCE KONUŞMAK ÖNEMLİ

Hollandalı teknik adam, konuşmasında Türkiye’ye nasıl geldiğini anlatarak, sözü Türk hakemliğine bağladı. Uilenberg, 1974 yılından itibaren 40 yıl boyunca Türk hakemlerinin Dünya Kupası maçlarında görev almamasını hayretle öğrendiğini belirtti. Jaap Uilenberg, “Oğuz Sarvan’ın isteği ile Türkiye’ye geldim. Genç insanlar için hakemlik bence inanılmaz bir duygu. Farklı insanlar görüp, değişik ülkeleri geziyorsunuz. Hakem olduğum için 50’den fazla ülkeyi gezdim. Seminerlere gittiğimde genç arkadaşlara çok çalışmalarını tavsiye ediyorum. Hakikaten çok güzel ve ilginç bir yol sizi bekliyor olabilir. Ama bunun yanında bir şeyin altını çizmek istiyorum. İngilizce konuşmak çok önemli. Lütfen bunu en kısa zamanda çözün. Artık İngilizcesiz hakemlikte belli seviyelere gelmek kolay değil” diye konuştu.

OYUNU ANLAYABİLMELİSİNİZ

2009 yılında Türkiye’ye geldiğinde çok büyük bir futbol ülkesi olan ve güçlü Süper Lig’i bulunan Türkiye hakemliğinin uluslararası arenadaki zayıflığına dikkati çeken Jaan Uilenberg, “Eğer başarılı hakem olmak istiyorsanız Avrupa’da kendinize hedef koymalısınız. Maçları yurt dışındaki hakemler gibi yönetmelisiniz” dedi.

Türkiye’ye ilk geldiğinde, Türk hakemlerinin stillerinin ‘polis hakem’ stili olduğuna dikkati çeken Uilemberg, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hakemleriniz çok fazla kart kullanıyorlardı ve çok sert kararlar veriyorlardı. Avrupa’dan farklı bir yönetim gösteriyorlardı. Burada yaptığımız en önemli şey sahadaki polis tipi hakemlikten oyun yöneticisi olan, oyunu anlayabilen hakem türüne geçirmek oldu. Bunu değiştirmeye başladım. Hala yapmamız gereken şeyler var. Birtakım stil problemleri yaşıyoruz. Bunun için seminer programlarını değiştirdik. Artık önce hakemleri dinliyoruz.”

HAKEMLER EKİP OLMALI

İkinci önemli gelişmenin de “Ben hakemim her şeyi yaparım mantığını ortadan kaldırmak” olduğunu kaydeden

Uilenberg, sözlerini şöyle noktaladı:

“Artık bu iş takım çalışmasına bağlı. Senin iki yardımcın var. Tek başına bir şeyi başaramazsın. Onlarla birlikte daha başarılı olursun. Daha sonra dördüncü hakem ortaya çıktı. Önümüzdeki sezon ilave olarak 2 hakem daha sahalarımızda görev yapacak. Takım çalışması ve işbirliği çok önemli. Birbirinize güveneceksiniz. Takım olgusu ve birbirimize olan güvenimiz zedelenmemeli. Üçüncü önemli konu ise basında yazılanları okuyun ama onlar hayatınıza yön vermesin. Ayrıca, sizden ricam lütfen birbirinizi çok fazla eleştirmeyin. Zaten sizi eleştiren çok insan var. Gözlemci konusuna gelince, hakem hatasını arayan bir gözlemci değil, hakemlere yardımcı olan gözlemci stilini yakalamak istiyoruz.”