SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mersin İdman Yurdu maçı esnasında Hakem Süleyman Abay tarafında tribüne gönderilen Fatih Terim, basın toplantısına katılamadığı için maç sonu stadyum çıkışında konuştu.

Maçın hakemi Süleyman Abay ve birçok konuda oldukça sert açıklamalar yapan Terim’in konuşmalarından öne çıkan başlıklar şöyle;

* “Koca G.Saray camiası ne yapılmak istendiğinin farkında bizde tepki gösteriyoruz”

* “İnsanları delirtmek çıldırtmak böyle olur. 4. Hakemler, hakem değil kulübe komseri gibi otur aşağı kalk yukarı”

* “Burdan Rıdvan Dilmen’e de bir haberim olsun ben neyin yakışıp yakışmayacağını bilirim. Sözlerini bende ona yakıştıramadım”

* “Rıdvan Dilmen dikkatli konuşsun”

* “Benim gizli günlerim yok. Beni itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar”

* “Bundan sonra her maçtan sonra konuşacağım. Bugüne kadar hakem hakkında konuşmazdım”

* “Hakem insandır hata yapar. Hoca insan değil mi? Oyuncu insan değil mi? Oyuncu kötü oynayabilir hakem oynayamaz”

* “Avrupa’da da konuştum burada da konuşurum. Böyle bir şey yok”

* “Bizdeki hakemler kart manyağı kulübe bekçisi”

* “Eğer Fatih Terim varsa adaletle vardır”

* “Taşeronlara sesleniyorum. Elinden geleni ardına koymasınlar ben 40 yıldır burdayım”

* “Topa vurdum ben kendi oyuncuma kızdım. Hakemler hocaları sahada tutmak için mi var atmak için mi var?”

* “Nerede olursam olayım ben buyum hislerimi belli ederim. Sevincimide, üzüntümüde bundan dolayı ceza yiyeceksem devam…”

* “Bir şey yapmadan atıldım. Atıldıktan sonra herşeyi yaptım bana yakışıp yakışmayana ben karar veririm”

* “Sokakta basın toplantısı yapıyoruz. Şu halimize bakın. Soruyorum size ben ne yaptım?”

* “Hakem maçı kötü idare ettiği zaman gidip haftaya maçı izleyemez mi? Ben niye gidemiyorum?”

* “Bu bana değil kulübüme verilen bir ceza bir hata varsa bana ceza verilsin”

* “Zaten şimdi disiplin kurulu ile bazı gazeteci arkadaşlar konuşmaya başlamıştır onlar haberleri aktarmaya başlarlar”

* ” Geçen sefer bana 10 maç 21 maç ceza alır dediler siz hakim misiniz yargıç mısınız?

* “Bizde o gazetecilerin farkında biz de mi onların adını verelim?”

* “Bana İngiliz gazetesi Cüneyt Çakır’ı sorunca biz hakemlerimizin arkasındayız diye konuştum”

* “Ben hangi hakem kararına itiraz ettim. 2 senedir ağzımı açmıyorum”

* “Burada prestij kaybettiren gizli bir iş var”

* ” Alex Ferguson ile hakem neler dediler birbirlerine sonra yerlerine geçtiler 12.000 paund ceza aldı. Biz bu oyunda yokmuyuz?”

* “Öttürüceğin düdüğe dikkat edeceksiniz”

* “Biz sizi sayıyorsak siz de bizi sayacaksınız. ‘Fatih Terim’i attım’ demekle olmaz”

* Ben kendimi Türk futboluna adamışım 40 senedir bundan sonra da adamaya devam edeceğim”

Fatih Terim, Mersin İdman Yurdu maçından sonra  yayıncı kuruluş Lig TV’de yayınlanan ‘Maraton’ adlı programa katıldı.

Şansal Büyüka, Hakan Şükür ve Tümer Metin’in yer aldığı programa katılan deneyimli hocanın konuşmalarından öne çıkan satır başları;

“Ben sadece kendim için değil, Bursa’da Ertuğrul Atıldı, Yılmaz Vural atıldı. Muhakkak ki iğneği kendimize batıralım önce. Türk futboluna bu kadar hizmet etmiş bir Fatih Terim’i atarsan yanlış olur.

“Benim yaşam felsefem şudur. Başarılı bir insanı itibarsızlaştırmak başarısız insanların planıdır. Haksız olduğum zaman haksızım diyorum. Geçen sefer hiçbişey yapmamışken üç maç ceza aldım. Sana küfür de etmeyeceğim, hakaret de etmeyeceğim dedim, çıktı zaten ortaya. Ondan da ceza aldık”

“Bir çok gazeteci ceza avukatı, hakim, savcı oldu. Yanlış yönlendirme ile ilgili tüm haberler ile ilgili yasal hakkımı kullanacağım. Hakem hakkında 2 sene tek kelime etmedim. Real Madrid maçından sonra kibar da olsa söyledim. Onlara söylüyoruz, bizimkilere söylemiyoruz.”

“Bana sadece yönetim kurulum hesap sorar. Hakem kötü de yönetim gösterebilir, hata da yapabilir. Antalya’da hakemler seminer yapıyor. Güzel. Biz de oyunun bir parçasıyız. Bizi neden çağırmıyorlar.”

“Avrupa’da hakemler ve futbolcular senede 2-1 kere biraraya geliyor. Bizde neden böyle bir uygulama yok. Bir olay oluyor ben 3 maç ceza alıyorum. Fikslendi.”

“Hakemlerin kararlarında bir niyet sezdiğim için itiraz ediyorum. Özür de dilerim ben hata yaparsam. Koridorda daha odaya gitmeden hepimiz sarılıyoruz. Her platformda hakemleri savunuyoruz. Biz top oynayanlar, kenarda oyunu daha iyi süzebiliyoruz. Oynamayanlara göre oyunu süzmemiz daha kolay.”

“ABAY DAHA ÖNCE BENİ ATTIRMAK İSTEDİ”

“Ben bir defa kırmızı kart olmadığına inanıyorum. Süleyman Abay bir kaç maç önce beni attırmak istemiştir yardımcı hakemken, orta hakem uymamıştır. İdare etmeyeceksiniz, yöneteceksiniz. Eğer ben sizi yönettiysem hiç bir şansımız yok. Atılmayabilir miydik diye soruyorum ben buradan.”

“Ben hakeme hiç laf söylemeyip, Hasan ya da Ümit atılabilir miydi? Atılabilirdi elbette. Hakem başka tarafa bakıyor olsaydı beni atar mıydı? Ben topu yere vurduğum pozisyonda Hamit’e sinirlendim diyip bunun arkasına sığınabilirim ama sığınmıyorum. Benim verilen yanlış ofsaytlarla ilgili hiç konuştum mu?”

“HERKESTE BİZE BİRAZ SAYGI OLMALI”

“Yarın saat 11’de Galatasaray’ın sabah rejenerasyon idmanı var. Benim Real Madrid taktik idmanını yapıp takımı hazırlamam lazım. Kimseden bir şey istediğimiz yok, G.Birliği maçının penaltısının olmaz olsun diye söyleyen bendim. Biz kimseden bir şey istemedik. Bu durumda Real Madrid maçına hazırlanmışız biz. Herkeste biraz bize saygılı olmalı. 42-43 sene oldu. Bizi Fransızlaştırma işleri yanlış.”

“Teknik direktörün cezasını kulübe kesmeyin. Bize 100 bin euro ceza ama kulüp zarara uğramasın. Eylemi yapan bizler. Cezayı ödeyen kulüpler oluyor. Bazı insanlar sakindir, bazı insanlar tepkiyle karşılar olayları. Bu kadar başımıza komiser dikmelerine gerek yok”

“BİZİM HAKEMLER BUNU YAPABİLİR Mİ?”

“Milan’da görev yaparken Inter maçında, o zaman da Inter’in hocası Cuper’di. Hakemler yanımıza geldi. Ortam çok zordu. Meşaleler vs. Hakemler bizi çağırdı. Cuper ile birlikte kalecilere sormaya karar verdik. Ben Abbiati’yi, Cuper’de Toldo’yu çağırdı. Oynayabilir miyiz diye görüş alışverişi yaptık ve oynanması gerektiğine karar verdik. Bizim hakemeler bunu yapabilir mi?”

“ORDU MAÇINDA HAKEME DEDİM Kİ”

” Ordu maçının devre arasında hakeme dedim ki ‘çık şimdi ikinci yarıyı daha kötü yönet’ sonra soyunma odasına girdim takıma taktik verdim çayımı içtim, yüzümü yıkadım. Paltomu giydim, tam çıkacağım; hocamız benim atıldığımı söyledi. Ben şimdi soruyorum. Bu arada hakemin bir telefon konuşması olmuş mudur, olmamış mıdır?”

“Hakemin kararına tepki gösterdiğimi söylüyorum. Cezalarda adalet yok. Kime ne veriliyor, kim ne yapılıyor. Hakaret etmeden küfür etmeden bize ne oluyor. Bizi yaptığımız ayıpla başbaşa bıraksanız ne olur peki? Hergün uygun adım atacağız diye bir kural yok. Türk futbolu için bu kadar hizmet etmiş, edecek olan bir insana bu yapılmaması lazım. Sabah ben Real Madrid maçı için hazırlığımı tamamlamam lazım. Şimdi savaştan çıktık resmen. Nasıl olacak?”

“DİSİPLİN VE TAHKİM KURULU’NA İNANMIYORUM”

“Disiplin Kurulu’na Tahkim Kurulu’na inanmadığımı söylüyorum her fırsatta. Ertelemeyi de yasal hakkım olduğu için kullandım. Olmayan bir şeyi var olarak göstermedik.”

“Hakem hatası hiç bitmeyecek. Schalke maçında 3. golü attığımız anda sahaya 30 kişi girdik. Hakem orada benim hissiyatımı anladı. Ben h adi hocayım girdim. Herkes sahadaymışız. Burada olsaydık hepimiz ceza yemiştik. Bize ayrılan beyaz çizgi ile ilgili öyle bir deneyim var ki. Saha çizgisi ile bize ayrılan çizgi arasında 50 santimetre var. Bir adım geçiyorsunuz. Hakem ‘Hop’ diyor hemen.”

“Örnek verip daha sonra disiplinsiz davranıyor bu diyemezsiniz. Bazı hocalar sadece şöhret olsun diye bazı oyuncuları kadrodışı bırakıyor. Bu yanlıştır. Güçlü olanın, başarılı olanın siz itibarsızlaştırmaya çalıştırıramazsınız.”

“DİSİPLİN KURULUNA İTİMADIM YOK”

“Disiplin Kurulu’na ifade vermeye gitmeyeceğim. İnanmadığım ve güvenmediğim bir kuruma ifade vermeye gitmem. İtimadım da yok. İnsanı çıldırtırsanız, delirtirseniz her şeyi der.” “Kendi kulübümüzün avukatlarına ‘Hayır ben böyle söyledim’ diyip raporları düzelttirdiğim de olur. Ama benim onlara güvenim yok. Önümüzdeki sezonun ne zaman başlayacağını bilmiyoruz. Akil adam sayısı bizde daha fazla olması gerekiyor. 49 kişi bize yetmez 7 bölgeden.”

“DİSİPLİN KURULU TÜKÜRMEDİ, FEDERASYON BAŞKANI TÜKÜRDÜ DİYOR”

“Adil olmak zorundayız. Adalet hepimize lazım. Nefret tohumları ekilmeye başlandı. Gökhan’ın cezasını neden kaldırmıyorlar? Avrupa’da örnekleri var. Görüntülerden ceza da verilmiyor. Bir mağduriyetin hissi içerisindeyim. Disiplin kurulu diyor ki Melo tükürmemiştir. Federasyon başkanımız ise tükürmüştür diyor o zaman neden 3 maç ceza alıyor? ”

 FOTOĞRAFLAR : YASİN YILDIRIM, HÜSEYİN ÇAĞLAR, MUSTAFA NACAR

 

 

Yayınlanma Tarihi:22:30,