SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye, 2020 Yaz Olimpiyatları'na aday. Hayırlı olsun. Ülke tanınacak, döviz girdisi olacak gibi gibi. “Buna henüz hazır değiliz” demek de yanlış. Aday olmayalım demek değil iş, buna aday olana kadar o kadar eksiğimiz var ki! Sadece bu organizasyonu elde edebilmek için harcanacak para 20 milyon dolar civarında. Kazanıldığı takdirde, İstanbul'da pek çok stat, spor tesisi vs yapılacak. İyi de neresine yapacaklar, nasıl olacak? 2011'de Trabzon'da Gençlik Olimpiyatları yapıldı. Bir sürü tesis var, tenis kortundan, voleybol sahalarına, atletizm pistlerine. Gidin bakın, hepsi boş. Ben hangi ay gittiysem Akçaabat'taki atletizm pistinde koşan bir sporcu görmedim. Bu organizasyondan sonraki 2 seneye bakıyorum, yerli ve yabancı turist sayısında gözle görülür bir artış da yok. O halde bu organizasyon kimin için yapıldı, birileri para kazansın diye mi? Yani organizasyonu alana kadar ve yapana kadar iş, sonrasını boşver.

GÜREŞ BİLE BİTMİŞ

Bizim en modern yüzümüz futbol ama gidin amatör küme maçlarına da gerçekleri görün. Statlar stat değil, zeminler zemin değil. Saha kenarında ne bir ambulans ne de bir sağlık ekibi. Spor yapayım derken, küfür de yersiniz, dayak da. Çünkü spor bizde bu. Süper Lig dediğiniz, allayıp pulladığınız kutsal elma ne? Çok mu farklı? Değeri 600 milyon dolar ama şikeli, şaibeli. Bunu bir temizleyin. Temizlenirse birileri bu işten nemalanamaz. Böyle yarı temiz yarı kirli, durumu idare edin diyorlar. 2020 için kaç sporcu hazırlıyorsunuz? En çok övündüğünüz güreş bile geriliyor, yok sayılıyor. Hangi okulda, kaç öğrenciyi takip ediyorsunuz? Okul sporları sadece müfredat sporu mu?

ALTYAPIYI DÜŞÜNEN YOK

Futbolu hakikaten sormayın gitsin! Belki bu işin en önemli sacayağı altyapı ama kulüpler Drogba'ya, Sneijder'e, Zokora'ya verirken acımıyor. Altyapı hocalarına ise vermiyor bile. 3 bin TL maaşla Şenol Güneş'ler Metin Oktay'lar, Lefter'ler yetişeceğini sanıyorlar. Olimpiyata değil ama bunlara hazırlanmak için hem para, hem ufuk lazım. Tanıtım için harcayacağınız bütün o 20 milyon dolarları lütfen tüketmeyin, amatördeki, hatta o 600 milyon dolar değer biçtiğiniz Süper Lig'in statlarına da harcayın. Erzurum'da artistik jimnastik, Kastamonu'da modern pentatlon, Trabzon'da kürek, Mersin'de senkronize yüzme, Çanakkale'de çim hokeyi sporcuları yetiştirin!