SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe’nin zafer yürüyüşünün ardında çok büyük bir emek var. Aykut Kocaman'ın başında olduğu ekip her rakibi, her futbolcuyu 90 dakikanın her saniyesinde izleyerek saniye saniye analizler çıkartıp 20'şer dakikalık kasetlerle oyuncularla paylaşıyor… Öyle ki Dirk Kuyt, Kocaman'a giderek “Ben Liverpool'da böyle analiz, böyle emek görmedim” diyebiliyor..

Kocaman takımın fiziksel durumun performans analizi uzmanı doçent Alper Aşçı'ya emanet ediyor. Rakip analizlerini ise Turgay Altay'ın başında olduğu 3 kişilik ekip yapıyor.. Analizler İsmail Kartal ve Ömeroviç'te toplanıyor. Onlar son raporu Aykut Kocaman'a yazıyor. Sonra futbolcuların dikkat limiti olan 20'şer dakikalık kasetler hazırlanıyor. Örneğin Lazio için 3 tane 20 dakikalık kaset hazırlandı ve 3 ayrı toplantıda takıma detaylar anlatıldı.

Aykut Kocaman'ın başında olduğu ekip, tüm rakipleri saniye saniye izleyerek futbolculara 20'şer dakikalık kasetler sunuyor.

Bate maçları öncesi rakibin hücum gücünün zayıf, savunmalarının güçlü olduğu tespit edildi. Meireles atıldıktan sonra bu düzende top rakibe bırakılıp sağlam bir savunma stratejisi belirlendi. Çünkü topun rakipte kalması sıkıntı değildi.

Analizler Turgay Altay'ın ekibinden çıkıp İsmail ve Ömeroviç hocanın elinden geçtikten sonra Kocaman'a ulaşıyor.

Plzen'de ise tam tersi uygulandı. Onların hücumu eğer rakibi öne çıkarsa güçlüydü. Napoli'ye toplam 5 gol attıkları 2 maç izlendi ve kapalı defansa karşı etkili ayakları olmadığı ortaya çıktı Plzen'in. Top F.Bahçe'de kalacaktı, öne fazla adım atılmadı da. Rakip uyutulup savunmanın hatası beklenecekti. Bu strateji de meyvesini verdi.

Mesela İtalyan Lazio için 3 tane 20 dakikalık kaset hazırlandı ve 3 ayrı toplantıda takıma tüm detaylarıyla anlatıldı.

Lazio'nun tüm ataklarının başlangıcının sağ kanattaki Candreva'dan kaynaklandığı tespit edildi. Hernanes ve Onazi topu her aldıklarında onu arıyorlardı. Karşısına savunma gücü yüksek Ziegler konularak Candreva, daha doğrusu Lazio'nun hücum gücü çökertildi.

İtalyan ekibi ile ilgili son detay ise Yobo'dan geldi. Nijerya Milli Takımı'ndan kaptanlığını yaptığı Onazi için Meireles ve Cristian'a “Sarı kart görünce dağılıyor, etrafından oynayın, 2. sarıyı görür' bilgisini verince oyun onun üzerine yıkıldı; sonuç kırmızı kart!

İrfan YİRMİBEŞ/AMK