SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Golün adı Amsterdam

5 Nisan 2013

Dakika 19 Egemen orta saha yakınlarında aldığı bir topu Volkan'a gönderiyor ve top daha yoldayken tribünlerden inanılmaz bir uğultu yükseliyor. Volkan ise, hem top kendisine gelirken hem de topu ayağından çıkarttıktan sonra tek bir hareketi ısrarla yapıyor; kollarını iki yana açmış, tribünlere “sakin olun” diyor. Bu olaydan yaklaşık 10 dakika sonra da Lazio kalecisi Machetti, bir pozisyonda yere yatıp maçın bir süre durmasını sağlıyor. Tempo tekrar düşüyor ama birkaç dakika sonra yine hızlanıyor oyun…

İSTENMEYEN TEMPO

O zaman, özellikle ilk yarı, maça bu tempoyu kim kazandırdı? Fenerbahçe açısından iç sahada gol atma arzusu, tribünlerin yer yer telaşı ve oyuncuların isteği… Lazio ise oyun kontrolünü Fenerbahçe'ye teslim etmekten korkuyordu. İki tarafın çizdiği bu tabloda da, bilhassa ilk yarı, tempoya muhtaç ama ürkütücü bir oyuna sahne oldu. Tipik bir rus ruleti vardı sahada, ta ki Onazi'nin atılışına kadar… 10 kişi kalmak Lazio'yu 0-0'lık skora kilitledi. Ama Lazio ne ara sıra yokladığı ataklarda başarılı olabildi ne de skoru koruma zorunluluğunu taşıyabildi. Fenerbahçe bu sezonun en güzel oyunlarından birini sergileyip en önemli galibiyetlerinden birini aldı.

KUSURSUZ

Maçtan önce ben dahil herkes ince bir korku duyuyordu. Çünkü Avrupa'da yapılabilecek basit bir hata ağır faturalara dönüşebiliyor. Fakat Fenerbahçe, dün Lazio'ya gol pozisyonu vermedi, rakibin en baskılı oynadığı zamanlarda bile savunma disiplinini yitirmedi. Cristian ñ Meireles ve Kuyt'un sezon ortalamasının üstüne çıktığı, Topal'ın herkese güven verdiği, Webo ñ Sow ikilisinin bir dakika boş durmadığı ve savunmada ise özellikle Yobo'nun “süpürücülük” görevini kusursuz üstlendiği bir maçtı. Ve o iki kalecinin “sakin olun” uyarısına uyan taraf Fenerbahçe'ydi dün; olgun, bilinçli ve en önemlisi 2 direğe rağmen asla kaybedilmeyen büyük bir inanç vardı. İkinci maçın deplasmanda olması ise Fenerbahçe'nin işine yarayacaktı. Fakat artık bunu düşünmeye gerek bile kalmadı. 2-0'lık skor Fenerbahçe için yarı final biletiydi oldu diyebiliriz, korkmadan! Artık geriye sadece finale inanç kaldı. Dünkü galibiyetin adı Amsterdam'dı.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek