SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yükseklerde hava serttir… Bu seviyede futbol oynamak istiyorsan takımın 11 eşit futbolcudan oluşmalı. Kimi futbolcun çok iyi, kimisi vasatın altındaysa lokal mücadelelerde bu defonu kapatabilirsin. Ama Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek final oynuyorsan ve 2 stoperin PTT 1. Lig seviyesinde performans sergiliyorsa hele de bu maç Real Madrid ile deplasmandaysa hiç şansın olmaz. Kaçırdıklarına dövünürsün, iyi oynadık ama olmadı dersin, eksiklerimizi gördük yumuşatıcısını taraftarına sunarsın fakat turu geçemezsin.

Real Madrid gibi direkt sonuca odaklı bir takımla oynadığında onlara minimum net vuruş şansı tanımalısın. Çünkü zaten yakaladıklarını atıyorlar, dün olduğu gibi. 4 net pozisyonları, 3 golleri var. Gerek kendi hazırladıkları, gerekse senin ona sunduklarınla…

Maalesef G.Saray'ın defans oyuncuları, 2. yarı oyuna giren 3. stoper Gökhan Zan da dahil olmak üzere posterin diğer yüzünü sergilediler. Semih ve Eboue, Ronaldo ve Benzema'nın vuruşlarında tribünlerdeki 74 bin seyirciden farksızdı. 3. golde Dany kafasını eğdi, neden topa sıçramadı anlaşılır gibi değil. Hücum hattına gelirsek;

Burak Yılmaz büyük bir golcü oldu ama oyunu rakip sahaya taşıma konusunda eksikleri var. Mesela bu konuda Drogba çok tecrübeli, ama onun da mücadele edecek hali yok. Herneyse dönem dönem G.Saray güzel futbol oynadı. Ama sonuca bakıldığında bunun sahaya yansımadığını görüyoruz. G.Saray 1 veya 2 gol bulup ‘Real Madrid eğlencesini' 1 hafta daha sürdürebilir, yaşatabilirdi. Genel sonuç değişir miydi? Sanmıyorum. Real Madrid, G.Saray'ı her halükârda elerdi.

Zaten futbolun bir ekonomisi ve gerçekliği varsa bu da böyle olmadı. Eğer sen bu döngüye direneceksen defansında Dany'le, Semih'le, Riera'yla oynamayacaksın. İkinci yarıya başlarken oyuncu değişikliğin de Sneijder-Gökhan Zan olmayacak. Selçuk'a ayrı bir parantez açmak lazım. Tek başına direndi desek yalan değil. Ama arkadaşları ona ayak uyduramadı.

Futbol mucizelere her zaman açıktır ama G.Saray'ın Şampiyonlar Ligi'ne son 8'de veda ettiğini şimdiden söylesek çok yalan olmaz. Şimdi sarı-kırmızılılar fire vermeden acilen lige dönmeliler. Çünkü esas sıkıntı Real Madrid'e elenirlerse değil, ligi kaybederlerse yaşanacak onlar için. Real Madrid ile son 8'de oynamak G.Saray için büyük bir eğlence ve büyük bir sınavdı. Sarı-kırmızılılar dünya medyasında 20 gün boyunca önemli bir yer tutup, bolca eğlendiler. Fakat gerçek şu ki; sınavı veremediler.