SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sabah gazetesi yazarı Hıncal Uluç, G.Saray ile Pınar Karşıyaka arasında oynanan Beko Basketbol Ligi maçı öncesinde çıkan büyük olaylarla ilgili çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yaşananları sert bir dille eleştiren Uluç, “Olaylar Galatasaray’ı ligden ihraç edecek kadar ağır. Avrupa’da olsaydı görürdü, bir alt kümeye düşürülürdü Galatasaray” ifadelerini kullandı.

İşte Hıncal Uluç’un açıklamaları:

“Şu olayın çok ağır şekilde cezalandırılması lazım. Hatta Galatasaray’ı ligden ihraç edecek kadar ağır. Avrupa’da olsaydı görürdü, bir alt kümeye düşürülürdü Galatasaray. O zaman ben sokakta rahat yürürüm işte… İnsanları korkutacak tek şey ceza…

İstanbul’un trafiği niye hiç düzelmiyor, çünkü kimsenin ceza korkusu yok. Komik cezalar var, onlar da uygulanmıyor zaten. Onun için herkes babasının keyfi gibi yolları kullanıyor.

Sevgili Spor Bakanım, Galatasaray taraftarı Hıncal Uluç, ülkenin hangi caddelerinde, sokaklarında güven içinde dolaşabileceğini bana söyleyebilir mi? Mesela Fenerbahçe-Galatasaray maçının olduğu hafta ben Bağdat Caddesi’nde yürüyebilir miyim?

Şimdi internet çağında, Galatasaray-Karşıyaka maçının tribünlerindeki iğrenç, rezil, yüz karası utanç verici görüntüler, Türk televizyonlarında, Türk medyasında olmadığı kadar o 117 adamın bilgisayarında var, adım gibi biliyorum.

Türkiye’nin rakipleri kim? Madrid ve Tokyo… Bu görüntüler İspanyol ve Japonların ellerinde yok mu zannediyorsunuz, kullanmıyorlar mı zannediyorsunuz! ‘İşte olimpiyat isteyen İstanbul’dan tribün manzaraları… Hem de Olimpiyat Haftası’nda! Bir hafta geçmesini dahi bekleyemediler! Buraya mı sporcuları göndereceksiniz’ diyecek adamlar…

İlk maçta açılan pankart nedeniyle başlayan bir gerilim vardı zaten. Bu olayların İstanbul’da olacağını bilmeyen, tahmin etmeyen bir gerzek var mı? Tırnak içinde söylüyorum; ‘Gerzek var mı?’ Türkiye’de var. Çünkü hiçbir önlem alınmadığını gördük.

Bunu yapmazsan, ‘Karşıyakalılar geliyor, olay çıkabilir, tedbir alın’ diye İstanbul Valiliği’ni uyarmazsan… 20 yaralı ile çok ucuz atlatılmış. Türkiye’de spor katliama doğru gidiyor.”