SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galibiyetin gölgesinde

1 Nisan 2013

dakika insanı ne kadar yanıltabilir? Cevabını dün aldık. İlk yarı hem tribün hem de futbolcular, ilk 5 dakikada dayanılmaz bir baskının habercisiydi. Ama Akhisar'ın sert ve dirençli savunma planı, Fenerbahçe'yi 2. bölgede karşılayınca o ilk 5 dakika tatlı bir rüya olarak kaldı. Ve o 5 dakikadan sonra tribün ve takım el ele oyundan düştü. Özellikle sezonun 2. yarısındaki birçok maçta 1. planı “ilk 15 dakikada yoğun baskı” olan Fenerbahçe duvara çarpıp geri döndü ilk yarı. Bu 15 dakika olayını özellikle belirtiyorum çünkü maçın hikayesini düşününce, herkes için büyük bir hayal kırıklığıydı. Ta ki Webo'nun golüne kadar…

MAÇIN FOTOĞRAFI

Webo’nun golü bize bir şey anlatıyor; golde rakip ceza sahasını kalabalık tutan Fenerbahçe ve pozisyona hiçbir refleks veremeyen Akhisar savunması… Yıllar sonra bana dünkü maçı sorsalar sadece bu pozisyonu anlatırım. Yeterli çünkü. Takım işi değil de yine bireysel bir performanstan gelen bu gol, bize dünkü oyunun vasatlığını unutturacak mı? Sadece o resmi düşünün; kadro yapısıyla oyun planı birbirini tutmayan bu takım 3 kulvarda yürüyor ama hiçbir maça mutlak favori olarak çıkamıyor. Çünkü, dünkü maç için söylersek, hızlı hücum oyuncularını bir türlü forma sokamamışsın ve üretkenlik yükünü çeken orta saha hattın da yaratıcı değil. Rakibin ise “mental ve fiziksel dirençli” ama yine fiziksel ve zihinsel açıdan dağılabilen, refleks kabiliyeti düşük bir ekip. Rakiplerinin zayıf yönlerini vuramıyorsun. Fakat bu söylediklerim 2-0'lık galibiyetin gölgesinde kalacak ama yine de üç kupa hedefleyen Fenerbahçe'nin mücadele kadar şansa da ihtiyacı var.

CANER GÜZEL VURDU

Bir parantez de Caner'e açalım; sürekli kaçak güreşirsen, hücum ve savunmada tek bir olumlu hareket sergileyemezsen yeşil sahadaki en etkili “vuruşunu” kulübe önündeki su şişesine yaparsın. Taraftarın protestosuna küfürle karşılık verirsen de üstündeki formanın tarihi altında ezilip kaybolursun. Ve arkandan tek bir cümle kurulur; “en güzel dokunuşları pet şişelere yapardı…” Son olarak Sow'un verilmeyen golüne gelince, konuşmak farz deyip bir cümle söyleyeyim: Sahanın hakimleri hakemlerse, “uzmanlık” gerektiren ve önemli eğitimlerden geçen “hakimler” için hiçbir “davada” asla ama asla “her şey çok hızlı gelişti, göremezdi” diyemezsiniz, derseniz de ilk şüpheli siz olursunuz.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek