SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Terim’le dobra dobra!

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, İngiliz basınına Real Madrid maçı öncesinde önemli ve çarpıcı açıklamalarda bulundu.
İngiliz gazetesinde yayınlanan röportajda Fatih Terim'den "İmparator" olarak bahsedilirken, başarılı çalıştırıcının kariyerinden bahsedildi. Fatih Terim'in Süper Lig'de defalarca şampiyonluk yaşadığını ve Avrupa'da da Galatasaray ile kupa kaldırdığını, Fiorentina, Milan ve Türk Milli Takımı ile başarılar kazandığını yazdı.
Fatih Terim'in eski dostu Jose Mourinho ile önemli bir buluşmaya hazırlandığı belirtilerek, "Ligde büyük rekabet halinde oldukları Fenerbahçe ile yarışıyorlar ama Galatasaray'ın şimdiki hedefinde Real Madrid var" denildi.
Terim, "Ben Jose Mourinho'yu yıllardır tanıyorum. O tipik teknik direktörlerden değil. O farklı biri. Biz oynanan oyun ve sonuç ne olursa olsun her zaman dost olarak kalacağız ve bu değişmeyecek" dedi.
Röportajda Galatasaray'ın 2001 yılından bu yana ilk kez Şampiyonlar Ligi'nde bu seviyeye geldiği yorumu yapılırken, Galatasaray'ın son yıllarda yaşadığı düşüşten Fatih Terim'in gelişi ile çıktığı ifade edildi.
Fatih Terim bu konuda, "Ben görevi devraldığımda, Galatasaray ligi sekizinci bitirmişti. Ama kulüp, teknik personel, idari personel ve yönetim kurulu herkes şampiyon olmak için birlikte çok çalıştık. Bu sezon başında Süper Kupa'yı kazandık ve ligde ve Şampiyonlar Ligi'nde iyi işler yapıyoruz. İyi şeyler kazara olmaz. Biz bir hedefe kilitlenmiş, inanmış ve bir aile gibi hareket ediyoruz. Aile olduğunuzda başaramayacağınız şey yok" dedi.
"Çeyrek finalde olmaktan dolayı çok mutluyuzç. Ama bizim asıl hedefimiz bu seviyede her zaman olmak. Her yıl şampiyon olamayabiliriz ama Şampiyonlar Ligi'nde olmak için ligde de bunu başarmamız gerekiyor. Bizim istikrar yakalamamız lazım. Bizim bunu başarabilecek deneyimimiz, kalitemiz, cesaretimiz ve yeteneğimiz var. Amacımız dünyanın en büyük kulüplerinden biri olmak" diyen Fatih Terim, Drogba ve Sneijder'in de kendilerine güç kattığını belirtti.
Terim, "Drogba Çin'de ara dönemde bize geldi. Sonra milli takıma katıldı ve yaklaşık iki ay için oynamadı. İlk geldiğinde takımla aynı düzeyde değildi. Her gün fiziksel olarak daha iyi oluyor. Onun inanılmaz bir karakteri var. Çalışmak için istekli olduğunu bize gösteriyor. O bu takımın bir parçası olmak istiyor, oynadığı her maçta % 100'ünü vermek istiyor. Yeteneği hakkında konuşmaya zaten gerek yok. Takımdaki bütün oyuncular ona saygı duyuyor " ifadelerini kullandı.
Hamit Altıntop ve Burak Yılmaz gibi dinamik oyuncuların da takım açısından büyük bir avantaj olduğunu söyleyen Fatih Terim, Burak Yılmaz'ın ise büyük bir gelişme kaydettiğini belirtti.
Burak Yılmaz için, "O her zaman sizi dinliyor. Şu anda 27 yaşında ama o hala yeni şeyler öğrenmeye açık. Burak'ın sezgileri çok kuvvetli. İstediği zaman golünü atar ve bunu her yerden yapabiliyor. Burak Yılmaz'ın Galatasaray'a attığı imza bir mucize gibi. Andriy Shevchenko da aynıydı. Burak'ı da 89. dakikada oyundan alsanız o da tepki veriyordu. Hep bir gol fazla atmayı düşünürdü ve Burak da aynı onun gibi ve hep golü düşünüyor" diyor.
Burak'ın transferi konusunda da Terim, "Onu tutmak gerçekten kolay değil. Onun da hedefleri vardır ama bu tamamen Burak'ın kararı olacak. Başka takımlarca istenmesi çok iyi bir şey, biz onu seviyoruz ve Burak'ın gelecekte de bizimle olup takım için büyük işler yapacağına inanıyorum" dedi.
Manchester United ile Real Madrid arasında oynanan karşılaşmada Cüneyt Çakır'ın Nani'ye verdiği kırmzı kart hakkında soruları da yanıtlayan Terim, "Cüneyt Çakır çok başarılı ve iyi bir hakem. Biz hep saygı duyuyoruz güveniyoruz. ManU Real'e karşı iyi oynadı ama bazen iyi oynamak kafi değildir. Real'i tanımaya gerek yok, dünya çapında bir takım. Ama biz de iyi takımız, iyi oyuncularımız var. Bizim onlara saygımız var, ama kendi oyunumuza güveniyoruz" dedi.
Ronaldo'ya da övgüler yağdıran Fatih Terim, "Ronaldo her an her şeyi yapabilir. Şu anda dünyanın en iyi oyuncularından biri. Ama Real Madrid iyi bir takım. Mesut Özil, Sergio Ramos ve Angel di Maria gibi çok önemli oyuncuları var. Real Madrid sadece bir oyuncudan kurulu değil. Biz Ronaldo için özel önlem alıp planlarımızı değiştirmeyeceğiz. Biz futbol oynamak istiyoruz. Kazansak da kaybetsek de.." şeklinde konuştu.
Terim, kendisine "İmparator" lakabını taraftarların taktığını ve bundan dolayı da gururlu olduğunu belirterek, "Taraftarlarımız bana 'İmparator' diyorlar. Bunu kabul ederim. Ama benim adım Fatih Terim" dedi. (Özer DİNÇER / Türk Futbol)