SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

PFDK ile Tahkim Kurulu, Galatasaraylı Gökhan Zan'dan sonra Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım hakkında da skandal bir karara imza attı. PFDK, Bursaspor ile Şükrü Saracoğlu Stadı'nda oynanan Süper Lig maçının devre arasında karşılaşmanın hakemi Tolga Özkalfa'ya yönelik sözlerini sportmenliğe aykırı olarak değerlendirerek 21 gün hak mahrumiyeti cezası verdi.

SORU İŞARETİ BIRAKTI

Ceza sonrasında Aziz Yıldırım, Tahkim Kurulu'na itiraz etti. Ardından savunma delilleri Tahkim'in eline ulaştı ve itirazı yapan taraf duruşmaya katılmayacağını bildirdi. Tahkim Kurulu önceki günkü toplantısında, PFDK'nın ‘Sportmenliğe aykırı' olarak nitelendirdiği durumun, ‘Tehdit' içerdiğini vurguladığı açıklamada, Yıldırım'a verilen cezayı onamasına rağmen kafalarda soru işareti bıraktı.

GEREKÇELİ KARAR

Yıldırım'ın hakeme yönelik sözleri, her ne kadar PFDK'ca sportmenliğe aykırılık olarak kabul edilmiş ise de, görüntü ve ses kayıtları ile müsabaka görevlilerinin raporlarında ayrıntısı açıkça belirtilmiş olan eylemin FDT'nin 42/1-b maddesinde düzenlenen “tehdit” disiplin ihlaline uyması karşısında yargılamanın sevke uygun olarak FDT'nin 42/1-b maddesi çerçevesinde yapılması gerekirken FDT'nin 36/1-b kapsamında yapılmasının talimata uygun olmadığı kabul edilmiştir. Buna göre PFDK'ca, Aziz Yıldırım'a FDT'nin 36/1-b maddesi uyarınca 21 gün hak mahrumiyeti ve 21.000.-TL para ceza ile cezalandırılmasına dair kararının; aleyhe itiraz olmaması ve cezanın re'sen aleyhe bozulamaması nedeniyle, FDT'nin 42/1-b maddesi uyarınca 21 gün hak mahrumiyeti ve 21.000.-TL para ile cezalandırılması şeklinde düzeltilerek onanmasına oybirliği ile karar verildi.”