SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sizce, gerçekten futbolu seviyor ve onu geliştiriyor muyuz?

***** Malili futbolcular Angola’da yaşanan talihsiz saldırıların ardından kupaya konsantre olmaya çalışırken; kilitli kapılar yerine camdan atlayarak hazırlanıyorlardı antrenmanlara. Futbolu aşığı ülkemizde ise, 2 ay ücretleri ödenmeyen futbolcular seri mağlubiyetlerle alıyorlar intikamlarını.

***** Spor yazarları, Fenerbahçe’nin nasıl kazandığını, Galatasaray’ın nasıl takım olacağını yazıyor da; sormak lazım amatör küme maçlarını izledikleri oluyor mu? Birçok maçta, sağlık görevlisi ve soğutucu olmadığından oyuncular suyla tedavi ediliyor. Yaranın üzerine de su dökülüyor, kırığın üzerine de… Futbola o kadar ilgiliyiz ki, tek bir basın kuruluşu ya da spor yazarı konudan bahsetmiyor bile. Futbola o kadar aşığız ki, tek bir çalışma dahi yapılmıyor federasyon tarafından.

Taraftar da yaratıcılığını yitirdi. Bir tezahürat bütün şehirleri dolaşıyor. Renkleri yerleri değiştirilip, berbat bir tonlamayla tekrar tekrar dinliyoruz marşları. Farklı bir metod, esprili bir bakış açısını görmek için yalnızca Boz Baykuş’lar yetişiyor imdamımıza.

******

Takımın gidişatından memnun olmayan Hajduk Split taraftarları, takımım antrenman sahasına bir koyun sürüsü bırakıyor. Eylemi yapan grup, bu koyunların mevcut yönetimden daha iyi bir yönetim sergileyeceğinden emin olduklarını söylüyor.

Tepkinin tek terazisinin olduğu ülkem insanına inat ne güzel protestolar okuyup, öğreniyoruz. Mesele tesis basıp, küfretmekte değil. Mesele farkını uygulamayla ortaya koymakta. Çünkü o insanlar futbol aşığı, şiddet bağımlısı değil.

*****

”Eskiden maçlar şöyle güzeldi, biz neler neler yapardık” diyen tonton yorumcular televizyonlarda bugünü kirletmeye devam ediyorlar. Ama biri de çıkıp sporun emekçilerinin sendikasını tanıtma, onlara destek verme adına bir çalışma yapmıyor.

Kitapevlerinde hala bir futbol köşesi yok. Spor içerikli eser üretimimiz sıfır. Üreten olsa da, sözde futbol aşığı ülkemden eline alıp o kitabı bitirecek bir profil yok.

******* Dünyada futbol menajerlik oyunları almış başını giderken; Türkiye’de 300-500 hayalperest futbol tutkununun gözdesi halinde. Oyun sektörü spordan deli gibi nemalanırken, futbola sevdalanmış gençler nedense pek ilgisiz bu duruma.

******

”Son on yıldır Türkiye’de futbol diye milletin gözüne fotinleri cilalayıp soktuğumuz futbol topunu,karbondioksit yerine narkozla şişirenlerin dünyasındayız” diyen rahmetli İslam Çupi’nin sözünü alıp bugün tekrar koyarsak vitrine,değişen hiçbirşeyin olmadığını görürürüz.

Yayınlanma Tarihi:11:14,