SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

‘Hayal değil!’

Türk futbolunun son dönemlerde yetiştirdiği en büyük yıldızlardan birisi olan Selçuk İnan, HT Spor'a açıklamalarda bulundu. İşte G.Saray’ın en büyük kozlarından bir olan Selçuk İnan’ın anlattıkları...
Şu an Avrupa’nın en büyük 8 takımı arasındayız. Bunu başardığımız için çok mutluyuz. Real Madrid’i anlatmak yersiz olur. Bu kupayı daha önce 9 kez kazanmış zaten. Ama bizim de yaptıklarımız ortada, yapabileceklerimiz var. İşimiz kolay değil. Ama futbolda her şey olabiliyor. En büyük hedefimiz oradan avantajlı skor elde edip, turu burada geçmek.
- G.Saray, Real Madrid’i geçerse kupayı da alabilir mi sence ?

Olabilir tabi. Real zaten favorilerden biri. Geçersek neden olmasın? Hayal değil artık bu kupa. Futbolda hayal diye bir şey yok. Bazen kazanacağınızı düşündüğünüz bir maçı kazanamıyorsunuz... Bazen öylesine çıktığınız bir maçı çok rahat kazanabiliyorsunuz. Aslında biraz günlük performansa da bağlı büyük maçlar. Eğer hepimiz günümüzde olursak önce Real’i geçeriz, ardından kupayı bile alabiliriz. Bu sürpriz görülse de, bence olabilecek bir şey. Eğer oraya defans yapmaya gidersek, çıkmanın zor olacağını biliyoruz. Tabii ki savunma yapmamız gerekiyor ama takım olarak yapmamız lazım. Bu tip takımları hücumda ve defansta hep beraber hareket edebilirseniz devirebilirsiniz.
Başlarken 2 mağlubiyet sonrası herkes gruptan çıkamayacağımızı düşünmüştü. ‘Son sözümüzü söylemedik’ gibi demeci vardı hocamızın... Yine aynı şekilde herkes R.Madrid’in bizi geçeceğini düşünüyor. Ama biz yine son sözümüzü söylemedik! Sahada gereken mücadeleyi verip, inşallah yarı finali, finali görmek istiyoruz.
- Arkadaşlarınızla kafanızda Real Madrid maçını oynuyor musunuz şimdiden ?

Her gün bunu konuşuyoruz. Açıkçası ben de çok konuşulması taraftarı değilim ama sürekli konuşuyoruz mecburen. Çünkü önümüzde çok çok önemli bir Belediye maçı var. Yine iki maç arasında bir Mersin maçı daha var. Tabii Şampiyonlar Ligi çok önemli fakat ligi kazanamadıktan sonra bence hiçbirinin önemi olmuyor. Ama ne olursa olsun kafamızdan atamıyoruz Real Madrid maçını. Oradaki bir beraberliğin bizi çok daha iyi yerlere götürebileceğini düşünüyoruz. Hatta gollü bir farklı mağlubiyet bile çok işimize yarayabilir. En az 1 gol atmayı hedefliyoruz açıkçası. İnşallah düşündüğümüz gibi olur.
- O golü kim atar peki sence ?

En yakın Burak ile Drogba gözüküyor ama bu kısmettir. Kimin atacağını şimdiden kestirmek mümkün değil. Kim atarsa atsın da yeter ki atsın (gülerek) !
- Böylesine büyük maçlar genelde oyuncuların rüyalarına da girer. Sen de oynadın mı bu maçı?

Tabi canım (gülerek)... Rüyada olmasa bile uyurken kesin oluyor. Oynuyorsun maçı... Golü de atıyorsun, golü de kurtarıyorsun, her şeyi yapıyorsun... İnşallah bu düşündüklerimizin hepsi sahaya yansır.
- Arda ne diyor bu eşleşmeye, tüyolar veriyor mu size ?

Arda bizi bekliyor. Ama misafir ağırlamaktan biraz şikayetçi herhalde kendisi (gülerek). Maça gelecek ve bizi destekleyecek tabii ki. Bizlere güvendiğini, inandığını söylüyor. Dua edeceğini söylüyor ama işimizin kolay olmayacağını o da belirtiyor. Tüyolar da veriyor tabii ki (gülerek). Az önce de söylediğim gibi aslında. ‘Beraber oynamanız gerek’ diyor. ‘Yoksa kolay değil burada işiniz’ falan diyor tabi...
- Seyretmeyi sevdiğin lig hangisi peki televizyonda ?

İngiltere Premier Ligi ve La Liga’yı seyrederim daha çok.
-Bir gün oralarda oynamak ister misin ?

Eğer Avrupa’ya açılacaksam, oralarda oynamak isterim tabii açıkçası. Arda ile aynı takımda oynamayı isterim tabii ki. Galatasaray’a tekrar gelmesini de çok isterim. Keşke öyle bir şey olsa... Ama tabii orada hedefleri var. Yapmak istediği şeyler vardı. Dönmek isterse, kendi adıma tabi, benim kapılarım ona her zaman açık (gülerek).
‘TERİM VE MOURİNHO DÜNYANIN EN İYİLERİ’

Bana göre dünyanın en iyi teknik direktörlerinden ikisi Mouriho ve Fatih Terim... Fatih Hocayı anlatmaya gerek yok. Mourinho’nun başarılarını konuşmak da haddimize değil. Bu kupayı daha önce de kazandı. Takımda onunla daha önce çalışan arkadaşlarımız var. Mourinho’nun çok iyi bir insan olduğunu, futbolcularla arkadaş gibi olduğunu söylüyorlar. Bence başarısının en büyük etkenlerinden birisi de bu.
‘MESUT ÖZİL’LE GURUR DUYUYORUM’

Mesut ile Ronaldo’nun yaptıkları ortada. Mesut Özil çok çok yetenekli, inanılmaz bir oyuncu. Onunla gurur duyuyorum. İzlemekten zevk alıyorum. Keza Ronaldo da öyle. Ama Burak da en önemli oyuncularımızdan biri. İnşallah golünü atar, Ronaldo’yu geçer. Ne Mesut’la beni; ne de Ronaldo ile Burak’ı kıyaslamak doğru değil. Onlar bir çok şeyi başardılar ama biz daha çok fazla bir şey başarmadık. Bunun için Real Madrid’i geçmeliyiz.
- Madrid’de frikik olursa kim atacak?

Kesinlikle aramızda anlaşmazlık olmuyor. Konuşuyoruz ve o sırada kim iyi hissederse, o vuruyor. Herhalde akıllarda Eskişehir maçındaki pozisyon var ama o frikik, gol olabilecek son pozisyondu. Tepkim de onun üzüntüsüydü. Yoksa atışlar sırasında ne Drogba ne de Sneijder ile sorun olmaz. Aramızda en önemli şey saygı.
- Drogba ve Sneijder kupa kaldırdı, tecrübelerini aktarıyorlar mı ?

Evet... Onların bize aktaracağı şeyler çok önemli. Ama bizim de grup ve Schalke maçlarında oynadığımız oyun ve mücadele ortada. Biz de az da olsa tecrübelendik. Artık nasıl oynanacağını biliyoruz... Ama onların söylediklerini her zaman dinliyoruz. Umarım Real maçında bize çok faydalı olurlar. Tecrübelerinden yararlanmak istiyoruz.
- Şampiyonluk şansınız nedir?

Matematiksel olarak en şanslı biziz gibi görünüyor ama futbolda favori yoktur. Birçok maça evimizde 3 puan diye bakarken, kaybettik. Benim için öncelik gerçekten lig. Devler Ligi’ne direkt katılabiliyoruz. Bu iş Kadıköy’e kalır mı yine? Konuşmak için erken. Bilemeyiz... Ama çok güzel bir maç olacağı kesin... F.Bahçe-G.Saray maçları zaten çok heyecanlı olur. İnşallah Kadıköy’e kalmaz. Oraya şampiyon gitmeyi tercih ederim.
- Avrupa’daki en anlamlı maçınız?

M.United maçıydı. Eğer kazanırsak devam edeceğimizi düşünüyorduk. Bu tabiri kendileri yapmıştı ama herkes ‘rüya takım bu mu?’ diye eleştiriyordu... Çıkış maçımızdı. Schalke maçı sonrasında soyunma odasının halini de unutamam... O mutluluk kelimelerle anlatılmaz.