SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray'ın Arsenal'i yenip UEFA Kupası'nı kazandığı 2000 yılında henüz 13 yaşındaydı Nurettin Amrabat. O gün gönlünü kaptırmış Sarı-Kırmızılı renklere. Her gün dua etmiş, “Allah'ım, bir gün o formayı bana nasip et.” diye. Yolu PSV'den Kayserispor'a düştüğünde Arena'da Cim Bom'la oynadığı ilk maçta da aynı duayı tekrarlamış. Teknik Direktör Fatih Terim'in talebesi olma şansını yakaladıktan sonra da dudaklarından şu cümle dökülmüş: “En büyük hayalim gerçekleşti.”

Sancılı bir transfer döneminin ardından Galatasaray için ter dökmeye başlayan Faslı yıldızla 3 Nisan'da Şampiyonlar Ligi çeyrek finalinde oynayacakları Real Madrid maçını ve hedeflerini konuştuk. Sarı-Kırmızılı ekibin sol kanadının çalışkan ismi Zaman gazetesinden Mesut Yıldırım’ın sorularını cevapladı.

ÇEYREK FİNAL ÖNCESİ TAKIMDAKİ ATMOSFERİ ANLATIR MISIN?

“Devler Ligi'nde son 4'e kalmak için büyük bir maç oynayacağız. Bizim açımızdan gurur verici karşılaşma olmasını diliyorum. Real Madrid, Avrupa'nın en iyi kulüpleri arasında. G.Saray olarak çıkacağımız iki karşılaşmada da Türkiye'yi gururlandırmak istiyoruz. Moral olarak üst seviyedeyiz. Onlara deplasmanda Allah'ın izniyle sürpriz yapacağız.”

SNEIJDER VE DROGBA’NIN GELİŞİYLE TAKIMDA NELER DEĞİŞTİ?

“Bu iki arkadaşım geldikten sonra teknik anlamda bir değişikliğe gidildi. Daha önce 4-4-2 oynuyorduk. Sneijder ve Drogba'yla birlikte oyun kurgumuz değişti. Onlarla oynamak çok sıra dışı bir deneyim. Tecrübeleri açıkça ortada. Gruplardan önce bu iki arkadaşım yoktu, geldiklerinden sonra Schalke'yi geçtik. Daha güzel işler yapacaklarına inanıyorum. Tam kapasitelerini bütün futbolseverler biliyor. İnşallah kulübümüzün menfaatleri için güzel işler ortaya koyacaklar.”

SNEIJDER’İN GELİŞİNİ PERFORMANSINI NASIL ETKİLEDİ?

“Sneijder geldikten sonra eskisine kıyasla maçlarda daha az süre alıyorum. Süper Lig'de sadece 6 yabancı oyuncuyla oynayabiliyorsunuz. Teknik Direktörümüz Fatih Terim de diğerlerini seçti. Eskiden Umut Bulut'la ben oynardık. Galatasaray, Türkiye'nin en iyi ekibi ve şimdi Avrupa'da da iyi olduğumuzu kanıtladık. Takımda büyük bir rekabet var. İyi oyunculardan kurulu. İlk 11'e girebilmek için elimden geleni yapıyorum. Teknik direktörümüzün gözüne girebilmek için çok çalışıyorum. Büyük oyuncularımız var ve forma için savaşmam gerektiğini biliyorum.”

GALATASARAY İÇİN KARİYERİNİ YİNE ZORA SOKAR MIYDIN?

“Evet, elbette yine gelirdim. Bana, Galatasaray'ın benimle ilgilendiğini söylediklerinde, direkt olarak ‘evet' dedim. Hiç düşünmedim bile. İnsanlar bana ‘Neden şimdi Galatasaray'a gidiyorsun Türkiye'de diğer takımlar da var.' dediler. Ama ben küçüklüğümden bu yana Galatasaraylıyım.”

FATİH TERİM’DEN ÇEKİYOR MUSUNUZ?

“Fatih Terim'den neden çekineyim. Onunla çalışmak bir zevk. Terim, çok tecrübeli, iyi bir hoca. Terim'in takımında bulunmak benim için onur verici bir durum. Korkudan ziyade ona sadece çok saygı duyuyorum. Hocamın bana ihtiyacı olduğu sürece buradayım. Ben, Galatasaray'ın askeri gibiyim. O şuraya git derse oraya giderim. Her şeyimi veririm. Benim işim bu.”

TAKIMDA EN İYİ ANLAŞTIĞIN ARKADAŞIN KİM?

“Takımda en iyi anlaştığım isim Sneijder. Çünkü aynı dili konuşuyoruz. Flemenkçe.”

TÜRKİYE İLE İLGİLİ İZLENİMİN NEDİR?

“Türkiye gerçekten çok güzel. Fantastik bir ülke. Yeşilköy'de yaşıyorum, buralarda yiyorum içiyorum. Burada da ezan okunuyor. Camiye gidiyorum ve dua ediyorum. Aşağı yukarı biraz Fas'ı andırıyor Türkiye. Ama Fas'tan daha gelişmiş. Hollanda'da da Türkiye çok meşhur. Hollandalılar tatil için Türkiye'yi seçiyor. Benim ülkemin insanı da tatile Türkiye'ye geliyor. Antalya-İstanbul çok güzel. Türkiye'nin köklü tarihi, güzel havası, yemekleri, kolay ulaşım gibi artıları var.”

MÜSLÜMAN OLMAN TÜRKİYE’Yİ SEÇMENDE ETKİLİ OLDU MU?

“Evet, Türkiye'nin Müslüman bir ülke olması burayı seçmemde etkili oldu. İbadetimi rahatça yapabiliyorum. Eskiden öncelikli olarak İngiltere'ye gitmeyi tercih ederdim ama şimdi öncelikli olarak Türkiye. Bazı yönleriyle Türkiye, Hollanda'dan bile çok daha iyi. Burada yaşamak çok güzel.”

Yayınlanma Tarihi:11:27,