SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, AS Gazetesi Türkiye muhabiri Özgür Sancar’a konuştu.

Santiago Bernabeu’da stratejik açıdan Galatasaray nasıl bir maç oynayacak? Galatasaray’ın ilk maçtaki minimum beklentisi nedir?

Real Madrid takımının gücünü çok iyi biliyoruz. Dünyanın en iyi iki takımından biri. Bu, teslim olacağız anlamına gelmez. Her maç 0-0 başlar. Çok önemli iki maç oynayacağız. Zoru başarmak çok güzeldir, çok keyiflidir. Kaybetmekse çok kolaydır. Tabi ki kolayı değil, zoru tercih edeceğiz. Rakibimize saygı duyuyoruz. Ancak saygı duyulacak da bir iş yapmak istiyoruz.

PORTO YILLARINDAN BU YANA TANIŞIRIZ

Mourinho ile yıllara dayanan dostluğunuzun başlangıç aşaması nedir?

Mourinho ile Porto’da görev yaptığı dönemden beri tanışırım. O dönemden beri samimi ve sıcak bir dostluğumuz var.

İKİ DOST NE KONUŞURSA BİZ DE MOURİNHO’YLA ONU KONUŞTUK

Çok özel bulmazsanız, Mourinho ile Kayseri maçındaki karşılaşmanız ve diyaloğunuzu sormak istiyorum. Neler konuşuldu?

İki samimi dost karşılaştığında neler konuşursa, biz de onları konuştuk. Faklı bir şey değil. Üstelik dostlar kendi aradıklarında her konuştuklarını açıklasalardı pek dostluk kalmazdı dünyada…

BAZILARI MOURINHO’YU ANLAMAYABİLİR; AMA BİZ İYİ ANLAŞIYORUZ

Mourinho’nun başarıları kadar, kişilik özellikleri de sorgulanıyor?

Çok önemli bir teknik direktör. Kendisine saygı duyuyorum. Büyük başarılara imza attı. Farklı bir kişiliğe sahip; bazı insanlar onu anlayamayabilir; fakat biz anlaşabiliyoruz. Bu çok önemli. Mourinho, benim çok iyi arkadaşım. Çok iyi bir takıma sahip; Madrid dünyanın en iyi takımlarından bir tanesi. La Liga şampiyonlukları var. Çok çabuk atağa çıkabiliyorlar. Bu konuda inanılmaz bir hıza sahipler. Çok önemli oyuncuları var. Hepsi de takıma güç katıyor. Onlara saygı duyuyoruz; fakat biz de saygı duyulacak bir ekip olduğumuz herkese göstermek istiyoruz.

İSTANBUL’DA UNUTULMAZ BİR GECE OLACAK

İstanbul’da Real Madrid’i hem futbol hem de taraftar atmosferi açısından ne gibi sürprizler bekliyor?

Arena’da, tüm Avrupa’nın yakından tanıdığı son derece centilmen ve aynı zamanda ateşli bir taraftar topluluğu olacak. Eminim ki; o gece hem futbol, hem de atmosfer açısından unutulmaz bir gece olacak. Umarım hem oynayanlar hem de izleyenler için keyifli ve futbol dolu bir gece olsun.

DROGBA VE SNEIJDER GEREĞİNİ YAPACAKLAR

Drogba ve Sneijder’in mevcut form durumlarını ve ilk maça kadar gelebilecekleri olası aşamayı nasıl değerlendiriyorsunuz. Bu iki futbolcunun Real Madrid maçlarına yönelik motivasyonlarını nasıl görüyorsunuz?

Sadece Drogba ve Sneijder için değil, tüm oyuncularımız için çok önemli bir şans Real Madrid ile oynamak. Oyuncularımız da bunun farkında. Mutlaka hepimiz bu maça farklı bir konsantrasyonla hazırlanıyoruz. Her ikisinin de, diğer oyuncularımızla birlikte tecrübeleriyle sahada çok farklı bir reaksiyon göstereceklerine inanıyorum. Bu maçları oynamaya alışıklar, umuyorum ve inanıyorum ki o tecrübenin ve alışkanlığın gereğini göstereceklerdir sahada.

TAKIM OYUNU TEMEL PRENSİBİMİZ

Stratejik olarak bir değerlendirme yapmanız mümkün mü?

Galatsaray, takım oyununu ortaya koyan bir ekiptir. Elbette ki prensibimiz, oyunu hem ofansta hem de defansta bütünüyle oynamak. Takım olarak hücum, takım olarak defans yapmak.

Elbette ki Madrid gibi bir takım karşısında potansiyeliniz yukarı taşımalı ve dikkatli oynamalısınız. Real Madrid çok saygın ve tehlikeli bir ekip. İlk maç çok zor olacak bizim için; ancak ben oyuncularıma güveniyorum. Benim takımım bu tür maçlarda iyi reaksiyon verir. İyi bir sonuçla Madrid’den çıkacağımızı umuyorum. Korkumuz yok. Biz kaliteli ve cesur bir ekibiz.

Yayınlanma Tarihi:20:29,