SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe’nin Nijeryalı savunma oyuncusu Joseph Yobo, Lig TV’ye özel açıklamlalarda bulundu. Sarı-lacivertlilerin mevcut durumunu değerlendiren tecrübeli stoper, artık takımını yanız bırakıp Afrika Kupası’nda gitmeyeceğini söyledi. İşte deneyimli futbolcunun sözleri:

AFRİKA KUPASI SÜRECİ

“Afrika Kupası’nda yaşadıklarım benim için çok özel bir anlam taşıyan anılardı. Benim de takım kaptanı olarak Afrika Kupasını kaldırmak çok özeldi. ”

NİJERYA İLE YAŞADIĞI SIKINTI

“Bir takım kaptanı olarak orada bulunmam gerektiğine inandım. Nijerya Futbol Federasyonu ile aramda yaşanan soruna rağmen bu sorumluluğu almam lazımdı. Benim için milli takımı, ülkemi temsil etmek hayatımın en önemli olayıdır. 6. afrika kupamda mücadele ettim. Bu benim için son oldu. 7. Afrika Kupası’nda yokum.”

MİLLİ TAKIM KARİYERİ NOKTALANDI MI?

“Milli takım olarak dememek lazım, o bir süreç. Afrika Kupası için ben artık yokum. 6 defa gittim. En çok oynayan isim olarak ülkemde bir tekim. Artık kulübümü bırakıp Afrika Kupası’na gitmeyeceğim. Milli takım süreciyle ilgili oturup konuşmam gereken isimler var. Onları aşmamız gerekiyor. Sonraki süreçte milli takım ülkeye hizmettir, bu hizmetin içinde olmak isterim. Fenerbahçe ile oynamak, Avrupa Kupaları’nda oynamak futbolcu için kariyerinin en üst noktalarından biridir.”

PSİKOLOJİK AÇIDAN ETKİLENİYOR MUSUNUZ?

“Fenerbahçe’de oynayan futbolcuların çoğu milli. Milli maç araları dezavantaj olabiliyor. Sakat dönenler oluyor. Geniş bir kadromuz var. Üst düzeyde kaliteye sahip isimlerimiz var. Yoğun sakatlık yaşamaz ve oyuncularımızın çoğu fit durumda olursa mutlaka başarıya ulaşacağımıza inanıyorum.”

“DAHA ÖNCE BİR SEZONDA 60 MAÇIN ÜZERİNE ÇIKTI MI?

Everton’la çok sayıda maç yaptım. Fizik olarak sağlam olduğumda çoğunu oynadım. Everton Avrupa Kupaları’nda fazla maç oynamıyordu.

“TÜRKİYE LİGİ ŞAMPİYONLUĞU MU, AVRUPA LİGİ KUPASI MI?

“Avrupa Ligi Kupasını kazanmayı çok isterdim. Kariyerimde böyle bir başarı yok. Türkiye şampiyonu oldum ama bunu kazanmadım. Çok isterdim.. ”

EMRE’SİZ FENERBAHÇE BUNDAN SONRA BAŞARILI OLUR MU?

“Emre büyük bir futbolcu ve bizim kaptanımız. Büyük bir yük taşıyor. Onun olmadığı maçlarda eksikliği hissederim. Bizim için her oyuncumuz çok önemli. Lazio maçımız var. Lazio’yu elemeye çalışacağız.”

AKHİSAR BELEDİYE MAÇI KONSANTRASYON OLARAK ETKİLER Mİ?

“Benim için maç ayırımı asla söz konusu değil. Akhisar Belediyespor takımı ligde kalmaya çalışıyor. Ciddi anlamda puana ihtiyaçları var. Bizim de ihtiyacımız var ve mutlakakazanmamız gerekiyor.”

“MEHMET TOPUZ’LA ARKADAŞLIĞI NE DERECEDE, NASIL ANLAŞIYORLAR”

Mehmet benim arkadaşım. İyi anlaşıyoruz. Başlarda dil sorunum vardı ama ben biraz Türkçe o da biraz İngilizce öğreniyor ve anlaşıyoruz.

TAKIMI EKSİK GÖRDÜĞÜNDE EN ÇOK TEPKİYİ VEREN İSİMLERDEN BİRİYDİ, TAKIMIN EKSİĞİ VAR MI?

Afrika Kupası’ndan döndüğümden itibaren çok iyi bir Fenerbahçe var, bunu söylemem lazım. Herkes hazır durumda. Üç ayrı kulvarda yarışıyoruz. Üçünü de istiyoruz. Herkes hazır olursa üçünde de iddialıyız. Her oyuncu bizim için önemli ve tüm oyuncularımıza ihtiyacımız var.