SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Göreve geldiği günden bu yana antrenmanlarda dünya teknolojisini yakalamaya çalışan ve bu yönde birçok hamlesi olan F.Bahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, seneye adeta devrim yapacak.

Almanya Bundesliga'da 2 yıldır şampiyon olan Dortmund'un bu büyük başarısında önemli payı olan ‘footbonaut' sistemi, seneye Samandıra Tesisleri'ne kurulacak. Futbolculara ani karar verme yetisi, hızlı paslaşma ve inanılmaz bir kondisyon sağlayan bu sistemle ilgili size biraz bilgi verelim.

BİLİM ADAMI GÜTTER BULDU

Sistemin mucidi Christian Güttler… 2005 yılında İstanbul'da Liverpool ile Milan arasındaki unutulmaz Şampiyonlar Ligi finalini seyrederken aklına böyle bir fikir geliyor Güttler'in. Ünlü bilim adamı daha sonra bu proje üzerinde çalışıp makineyi icad ediyor. 2008 yılında ilk prototipi yapılan alet 2010 yılında Werder Bremen tarafından deneniyor ama ilk kullanan takım 2012 Mart ayından bu yana Dortmund.

FUTBOLCULAR ‘UÇUYOR’

14 metreye 14 metrelik kapalı bir alan içinde futbolcu tam ortada duruyor. Değişik noktalardan gelen topu sürekli yer değiştiren kareden içeri sokmaya çalışıyor. Bu uygulama futbolcunun top tekniğinin yanında hamle zamanlaması konusunda da gelişmesini sağlıyor, anlık karar verme yetisini arttırıyor.

15 DAKİKASI 1 HAFTALIK PAS İDMANINA EŞ DEĞER

Bilim adamı Güttler, bu sistemde yapılacak 15 dakikalık antrenmanın 1 haftalık pas antrenmanına eş değer olduğunu belirtiyor. Birkaç dakika içerisinde futbolcunun 200 kere topla temas kurması sağlanıyor. Bir futbol maçında bir orta saha oyuncusuna bunu yapması için 90 dakika bile yetmeyebilir.

MALİYETİ 3.8 MİLYON EURO

Alet topu saatte 120 kilometreye kadar ulaşan bir hızla fırlatabiliyor. Footbonaut'un fiyatı ise 3.8 milyon euro. Bu alete ödenen her kuruşun karşılığını bulduğunu belirten Borussia Dortmund Teknik Direktörü Jürgen Klopp, “Futbol için yapılmış en büyük icad” diyor.

Eser ERENLER / AMK

Yayınlanma Tarihi:22:06,