SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sarı kırmızılıların golcüsü Didier Drogba, Türkiye’ye gelişinde Galatasaray’ın Avrupa arenasındaki söz sahibi konumunun etkili olduğunu belirtti ve kendi kariyerini değerlendirdi.

Fildişi Sahili’nin de kaptanlığını yapan Drogba, UEFA’nın düzenli olarak çıkardığı Şampiyonlar Ligi dergisine bir röportaj verdi. Tecrübeli golcü, Chelsea’den neden ayrıldığından Galatasaray tercihine, kariyerinde iz bırakan isimlerden, İstanbul’a kadar birçok konuya değindi.

Drogba, öncelikle Chelsea’den ayrılma kararına değindi ve “Eğer geçtiğimiz sezon şampiyonlar Ligi’nde zirveye ulaşmasaydık, takımdan ayrılmayacaktım. Oradaki kariyerimi zirvede bırakmak istedim. Fransızca bir tabirle ‘pastanın üzerine kremayı koyup’ sonra ayrıldım. Kariyerimin doruk noktasıydı.” sözleriyle doruk noktasında bırakmayı terih ettiğini açıkladı.

GALATASARAY VE İSTANBUL TERCİHİ

35 yaşındaki golcü, sarı kırmızılıları neden tercih ettiğini ise “Galatasaray, oturmuş bir Avrupa kültürüne sahip. Ben de Marsilya ve Chelsea’de verdiğim üst düzey arenadaki mücadeleye tekrar dönmek istiyodum. Bu açıdan Galatasaray, bana istediğimi verdi.” sözleriyle belirtti.

Takımın mevcut durumuna da değinen Drogba, “Sneijde ve benim takıma katılmamla beklentiler çok fazla arttı. Fakat kendi durumumuzu anlatarak bunu aşağıya çekmeye çalışıyoruz. Örneğin Sneijder, son 6 ayda futbol oynamadı. Ben de birkaç ay aranın ardından geldim. Zaten şu an da %100’ümü sahaya yansıtamıyorum ama elimden geleni yapmaya çalışıyorum.” diyerek henüz tam kapasitede olmadığını dile getirdi.

ALT YAPININ ÖNEMİ

Drogba, kariyerinde iz bırakan kişileri sıralarken de “Öncelikle amcamın bende farklı bir yere sahip olduğunu söyleyebilirim. Daha sonra ise kariyerimdeki bütün teknik adamlar gelir. Örneğin 11 yaş altında Dunkrik’teki ilk teknik direktörüm jean Trichet’in çok önemli bir yeri var. Ardından da Le Mans’daki hocam Marc Westerloppe ve Alan Costadaux gelir. İkinci ligde bana çok yardım eden Guy Lacombe da bu isimler takip eder. Arkalarından ise Jose Mourinho gelir.” diyerek altyapı hocalarını unutmadığını ifade etti.

Son olarak çalışmanın önemini vurgulayan Drogba, Bayern Münih’e attığı kafa golü hakkında “Çocukluğumdan bu yana hava toplarına ayrı çalışırım. Oyunumun en kuvveti yönlerinden birisidir de zaten. Zamanlama, kafa vuruşları için son derece önemlidir. O golü de unutamıyorum. O an sahada duran topları kullanan isimlerden sadece Mata vardı. Boateng’den kurtuldum ve pozisyonumu alıp doğru vuruşu yaptım.” dedi.

Drogba, bu sezon STSL’de 5 kez Galatasaray forması giyerken 1 gol attı ve 3 asist yaptı.

Goal.com

Yayınlanma Tarihi:22:42,