SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Demirören teşekkür mü bekliyordu!

27 Mart 2013

Elemelerde son yıllarda görülmediği kadar kötü bir dönem geçiren A Milli Takım'ın ne şart altında olursa olsun kazanmak zorunda olduğu bir maçtı dün geceki Macaristan karşılaşması.

Dünya futbol haritasında yer almayan Andorra'yı saymazsak tek ga-libiyeti Estonya'ya karşı alan millilerin galip gelememesi Brezilya 2014 ha-yallerinin matematiksel olmasa da mantıken bitmesi anlamına geliyordu. Bu kadar olumsuz şarta ve moral bozukluğuna rağmen Saracoğlu'nu dolduran taraftarların müthiş desteği, milli takım seyircisi olmayan bir ülke açısından şaşırtıcıydı.

Macaristan her ne kadar son zamanda yaptığı çıkışla dikkat çekse de üst düzey takımda oynayan bir oyuncusu yok, Avrupa kupalarında da başarısı. Aynı zamanda liginin marka değeri de… Biz de var da ne oluyor. İki major turnuva kaçıran Türkiye üçüncüyü elemelerde kaybetmenin eşiğine geldi. Ancak şunu vurgulamakta fayda var. Milli takım dün gece elemelerdeki en iyi futbolunu ortaya koydu. İki puan kaybetmeyi haketmedi. Sadece bireysel bir hatanın kurbanı oldu.

Bu noktada Semih'e bir parantez açmak lazım. Genç oyuncu bunu her zaman yapıyor. İlk yarıda da aynı hatayı orta saha çizgisine yakın yaptı. Sırp hakem alakası olmayan eyyam kokan bir faulle oyunu kesti. Normal olanı yapıp oynatsaydı savunmamız az adamla yakalanacaktı. Savunma oyuncusunun ilk hamlesi o bölge-lerde topu uzaklaştırmak olmalı, kontrol değil. Bunu futbol akademelerinde bile temel bilgi olarak öğretirler. Kalan fikstür göz önüne alındığında artık şansımız yok denecek kadar az. Türk futbolunun bu haliyle Estonya, Romanya deplasmanlarında kazanması pek olası gözükmüyor. Kalan maçları artık EURO 2016 elemelerine hazırlık amacıyla değerlendiririz.

Abdullah Avcı'nın ne kadar suçu var bunu kamuoyunun takdirine bırakmak lazım. Ama milli takım hocalığının öyle her babayiğidin harcı olmadığı sanırım görülüyor. Kulüp takımlarının Avrupa Kupaları'nda bu kadar büyük başarı yakaladığı sezonda acaba milli takımdaki fiyaskonun nedeni ne? Bir de bu arada Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören “teşekkür” bekliyordu değil mi? İki kelam da şu milli takım için etse bari… Ama Türkiye'deki her statta seyirci ona yaptığı tezahüratla gereken cevabı zaten veriyor. Bu arada tüm bu kadar negatif tablonun yanısıra pozitif birşeyler de vardı. Türk Milli Takımı dün gece Alper Potuk gibi çok önemli bir yeteneği kazandı.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek