SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için aday olan İstanbul'un denetimi sürüyor. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Değerlendirme Komisyonu inceleme çalışmalarını dün de devam ettirdi. Komisyonun izlenimlerinin olumlu olduğuna inanan yetkililer, dev spor organizasyonuna ev sahipliği yapma adına önümüzde bir engel bulunmadığına inanıyor. 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları'nın Berlin, Paris veya Roma'dan birinin almasına kesin gözüyle bakılıyor. Yani 2020'nin Avrupa merkezli bir yerde olması pek mümkün gözükmüyor.

Bu etken Madrid'in şansını oldukça azaltıyor. İstanbul her ne kadar coğrafi açıdan Avrupa'ya dahil olsa da tarihi ve kültürel özellikleriyle iki kıtayı birleştiren dünyanın en önemli metropollerinden biri olarak kabul ediliyor. ‘Bridge Together' sloganı da zaten kentin iki kıtayı birleştirici bir olma özelliğini özetliyor. İstanbul'dan sonra bir Avrupa şehrinin organizasyona ev sahipliği yapması Madrid'e göre daha az sorun yaşatabilir. Ayrıca reklam pastasından elde edilecek gelirin İstanbul'da diğer iki aday kente göre çok daha fazla olması IOC'un iştahını kabartıyor. İstanbul'un gerçek rakibi Tokyo'ya göre çok önemli bir avantajı bulunuyor.

TOKYO’NUN SAAT DEZAVANTAJI…

2020 Tokyo'ya verilirse Avrupa ve Amerika kıtası açısından Olimpiyat Oyunları'nın izlenmesi büyük problem olacak. Olimpiyat'taki yarışmalar ve maçlar Avrupa'da öğle ve hatta sabah saatlerine, Amerika kıtasında ise gece yarısına denk gelecek. Bu da 2020'nin özellikle televizyonda izlenme oranını düşürürken, reklam gelirlerinin büyük sekteye uğramasına sebep olacak. 2016'nın ev sahibinin Rio de Janeiro olması da saat açısından Avrupa ve Asya'ya büyük problem oluşturuyor.

IOC'un üst üste iki organizasyonda Olimpiyat Oyunları'nı böyle bir tehlike içine atmayacağına dikkat çekiliyor. Adaylık Komitesi yetkilileri bu veriler ışığında 2020'nin ev sahipliği için en şanslı kentin İstanbul olduğunu düşünürken, büyük bir şanssızlık olmazsa 7 Eylül'de Buenos Aires'te açıklanacak kararda Olimpiyatı almamıza kesin gözüyle bakıyorlar.

ÜYELERE FORMA HEDİYE EDİLDİ

Olimpiyat Denetleme Komitesi'nin dünkü durağı Kadıköy Şükrü Saracoğlu Stadı'ydı. Başkan Aziz Yıldırım'ın yanı sıra Ali Koç ve futbolcular Reto Ziegler ile Emre Belözoğlu'nun karşıladığı kafileye, 12 numaralı Fenerbahçe formaları hediye edildi. Şükrü Saracoğlu Stadı'nın yanı sıra Ülker Arena da, komite tarafından incelendi.