SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

47 yaşındaki teknik adam; şampiyonluk, kupa veya Avrupa'da başarıyı getirdi. Fakat bunlardan daha önemlisi, 3 yıl önce göreve geldiğinde ısrarla bahsettiği ‘devrimi' hayata geçirdi.

Kaptan Alex'e dayalı olan sistemi yıkarak, çağın futbolunu oynatan, maç başı 115 km. koşmayı sağlayan Kocaman, ‘sancılı' geçen değişimin ardından ‘alkışı' en çok hakeden isim …

Aykut Kocaman… Yaklaşık iki senedir Türkiye'de siyasilerden bile daha çok fazla eleştirilen spor adamı. Her adımından bir neden çıkarılmaya çalışılan, F.Bahçe'deki kariyerini sorulan hesaplarla savaşarak geçirmeye çalışan Aykut Hoca'nın hakkını, biz şimdiden teslim ediyoruz.

Çünkü göreve geleli 3 sene oldu Aykut Kocaman'ın. O gün göreve geldiğinde devraldığı takıma nokta transferler yaparak şampiyonluğa uzanan 47 yaşındaki teknik adam, geçen sezonu son maça kadar götürüp Türkiye Kupası'nın sahibi oldu. Bu sezon da 3 kulvarda yoluna devam ediyor Kocaman.

TAKIMIN KİMLİĞİNİ TAMAMEN DEĞİŞTİRDİ

Fakat bunlar, Aykut Kocaman'ın başardığı ‘tek' bir şeyin yanına bile yaklaşamaz. O da değiştirdiği F.Bahçe'nin futbol karakteri. Tamamen Alex'e dayalı olan 8 yıllık düzeni bozan, yavaş oynanan futbolcu güce çeviren, sarı-lacivertlilerin futbolunu Anadolu düzeyinden Avrupa standartına getirmeyi başaran Aykut Hoca, kelimenin tam anlamıyla F.Bahçe'nin kimliğini değiştirdi.

Ve ilk geldiği günlerde de bu devrimden bahsederdi Kocaman. Bunu söylerken de ‘Değişimler sancılı olur' derdi hep. Dediği doğru çıktı, kariyerinde hiç karşılaşmadığı tepkileri gördü, 2 kez istifa etmek zorunda kaldı… Ama ne yaptı etti dediğini hayata geçirdi Kocaman. Biz de sizler için Kocaman'ın neler başardığı bu sayfada derlermek istedik. İşte başlıyoruz.

FORVET ÖZELLİKLİ KANAT, DEFANS YAPAN ORTA SAHA

Aykut Kocaman geldiği günden bu yana futboldaki en önemli etkenin ‘koşmak' olduğunu söyledi. Ve bu cümlesiyle de çok eleştirildi. Fakat takımı aldığında ortalaması maç başı 100 km'yi bulmayan F.Bahçe, bugün 115 standartını yakaladı, her gün üzerine koyuyor.

Bundaki en büyük etken de Kocaman'ın Avrupa futbolunun vazgeçilmezi haline gelen 2 faktörünü F.Bahçe'ye uygulaması: Forvet özellikli kanat ve defans yapan orta saha. Kuyt ve Sow günümüzün forvet özellikli kanat örneği, başarıda payları çok büyük. Defans yapan orta sahalar da tabii ki Emre, Meireles, Mehmet Topal. Bu isimlerin hepsi yeni ve nokta transfer.

ALEX TABUSUNU YIKTI

Takımı bu kadar üst seviyede mücadele etmeye çeken etkenlerden biri tabii ki de Alex'in gidişi. Biz bile hala kaptanın gidişini tartışabiliriz. Özellikle Şükrü Saracoğlu'ndaki maçlarda o oynasa bu kadar puan kaybetmezdi büyük ihtimalle sarı-lacivertliler. Fakat ne olursa olsun, 10'suz bir sistemle başarıyı yakalamayı bildi F.Bahçe.

Düşünün ki Alex sevgilisi milyonlarca taraftar, artık Brezilyalı'nın adını sadece güzel anılarla anıyor, ‘Neden yoksun?' diye sorup, tribünlerde haykırmıyor.

ARTIK FENERBAHÇE’NİN ‘GENÇLERİ’ VAR

Fenerbahçe taraftarının hiç alışık olmadığı bir durumu da kulübe aşılamaya başladı Kocaman. Yıllardır yapılan büyük transferlerin arasından sıyrılıp forma şansı bulamayan gençlerin önünü açmayı başardı. Önce Denizli'den Recep Niyaz'ı getirtti, ardından Buca'dan Salih Uçan'ı. Ayt yapıdan çıkan Beykan Şimşek de pastanın kremasıydı.

Recep’in daha yolu var, Beykan'ın da öyle. Ama en azından taraftarın ismini ezberlediği gençleri var artık F.Bahçe'nin. Ve en önemlisi de Aykut Kocaman'ın söylediği gibi ‘Gümbür gümbür' gelen bir Salih'i var sarı-lacivertli takımın.

HEP BAHSETTİĞİ ‘ÇAĞIN FUTBOLUNU OYNATIYOR

Dünya futbolun şu an için etkin sistemi gözüken, hatta rakamlarla anlatmak gerektiğinde 4-6-0'a denk gelen bir taktiği F.Bahçe'ye oturtmayı başaran isim de Aykut Kocaman. İki tane forvet özellikli kanat oyuncusunun önüne, orta saha gibi mücadele eden Webo'yu yerleştirerek rakibe top kurdurmamaya başladı sarı-lacivertliler. Orta sahaya ‘box the box', yani iki yönü de oynayabilen Emre'yi geri getirdi. Bu kez her takımda olması gereken ‘çapa' özellikli oyuncu da rahat rahat Meireles oldu. Bu ikilinin önünde de ön tarafta yine çapa gibi çalışan Cristian'la rakiplerin pas trafiğini çökeltmeye çok yaklaştı Aykut Kocaman.

GOLCÜLERİ DE KENDİSİ GİBİ HEP İYİ

Kocaman’dan öncesini hatırlayın… En yakın zamanda dünya para ödünen Dainel Güiza ve Mateja Kezman mesela. Büyük umutlarla gelerek takımı zirveye taşıyacak son dokunuşu yapamayan isimlerdi. Fakat futbolculuğunda harika bir forvet olan Kocaman, ‘golcünün' iyisinden fazlasıyla anlıyor.

İlk senesinde getirdiği Mamadou Niang attığı 16 golle takımı şampiyonluğa taşımıştı. O gidince getirdiği Moussa Sow zaten malumunuz. Türkiye'nin değil dünyanın en iyi forvetlerinden biri ve çok formda. Kocaman yaptığı forvet transferlerinde sadece Henri Bienvenu'de hata yaptı, o da 3 Temmuz sürecinin patlak verdiği günlerde, Niang bir anda ayrılık kararı aldığında yapılan ani ve zorunlu bir transferdi.

TEK SIKINTISI DEFANS HATTI

Aykut Kocaman'ın henüz düzeni oturtamadığı tek mevkii defans hattı. Gökhan Gönül ve Hasan Ali-Ziegler'den istediğini alıyor 47 yaşındaki teknik adam. Fakat yaptığı Egemen transferinden ve daha önce kiralık oynayan, tapusu alındıktan sonra eski halinden uzak kalan Joseph Yobo, bu eksikliği getiren başlıca neden.

Tabii geldiği sırada milli takım stoperi olan Serdar Kesimal'in yedeğin yedeği olmayı bile kabul etmesi, Aykut Kocaman'ın planlarını iyiden iyiye bozmayı başardı.

İRFAN YİRMİBEŞ/AMK