SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hürriyet Gazetesi’nden Koray Durkal’ın haberine göre Barcelona'nın da sürekli olarak birlikte çalıştığı İspanyol Mundo Entrenador şirketiyle görüşme yapan Fenerbahçe, futbolcu performanslarını daha kapsamlı bir şekilde inceleme fırsatı bulacak.

“Robotic Eye v7” adını taşıyan sistemin yıllığının 70 bin Euro'ya mal olması bekleniyor. F.Bahçe'nin yanı sıra bu sistemden Barcelona, Roma, Udinese, Benfica, Villarreal, Maccabi Tel Aviv ve Dinamo Tiflis gibi futbol kulüpleri yararlanıyor. Barcelona BasketbolKulübü, Katalan Tenis Federasyonu da bu sistemi kullanıyor.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR

Çekilen görüntüler 4 farklı açıdan HD kalitesinde sisteme aktarılıyor. Kamera açıları sayesinde pozisyonlar optimum seviyede yeniden yapılandırılabiliyor. 19 inçlik dokunmatik ekranlar aynı zamanda özel joysticklerle kontrol edilebiliyor. Görüntüler basit ve sezgisel ara yüzlerle teknik ekibe istediği detayları yakalama konusunda doğru bilgiler aktarıyor.

Aşamalı tarama yapılarak kaydedilen görüntüler her türlü harekete rağmen kristal netliğini garanti ediyor. Antrenman ya da karşılaşma biter bitmez görüntülere iç ağ bağlantısıyla kolayca erişilebiliyor. Robot Gözü'nün en önemli avantajlarından biri de piyasadaki birçok analiz programıyla uyumlu bir şekilde çalışabilmesi. Bu sayede teknik yönetime sporcularla ilgili bilgi konusunda zaman kazandırırken, bilgi depolamasıyla da teknik analizler açısından teknik direktöre büyük imkânlar sağlıyor.

BİLGİ DAĞILIMI İDMANDA BAŞLIYOR

Robot Gözü ile sistemin işleyişi antrenman sahasında başlıyor. Kameralar aldığı görüntüleri ‘kontrol noktası' olarak adlandırılan ekranlara gönderiliyor. Ekrandaki bu görüntüler ‘server' (sunucu) üzerinden A Takım, Akademi&Rezerv Takım ve Altyapı Birimleri'ne gidecek şekilde üç bölüme ayrılıyor.

A Takım Bilgileri: Teknik direktör, yardımcı antrenör, kaleci antrenörü, analist ve fitness koçu Akademi ve Rezerv Takım Bİlgİleri: Akademi koordinatörü, teknik direktör ve analist Alt Yapı Bilgİleri: Sportif direktör, teknik birim ve scout ekibi.

Ne dediler?

Pep Guardiola: TEKNOLOJİ futbolun içinde olduğu sürece onu kullanmamak diye bir kavram olamaz. Bizim için oldukça faydalı sistem. Mundo Entranador: SİSTEMİMİZİN gelişimi Pep Guardiola ile başladı. Barcelona futbol takımı için bir laboratuar oluşturarak işe başladık. Sonuçlar olağanüstüydü ve bu proje tüm spor dallarında başarılı oldu. Luis Enrique: Çalışmalarımız ayrıntılı performans analizi için mükemmel bir tamamlayıcı. Benim için önemli.

GUARDIOLA'NIN LABORATUARI

Barcelona ile önemli zaferler kazanan Pep Guardiola, bu sistemi dünyaya tanıtan isimlerin başında geliyor. Çalışmalarında özellikle bu görüntülerle büyük aşama kaydeden Guardiola, oyuncularıyla düzenlediği toplantılarda takımın artılarını ve eksilerini bu görüntülerle anlatmayı tercih ediyor.