SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

UEFA, bu sıralar ciddi bir fikri tartışıyor. Fenerbahçe’nin de son 8’e kaldığı Avrupa Ligi’nde final oynayan takımlara Şampiyonlar Ligi vizesi vermeyi düşünen yönetim kurulu bunun yararlı olup olmayacağını düşünüyor.

Bu konudaki en büyük endişe bu kararın Avrupa’nın büyük liglerini nasıl etkileyeceği. Örnek vermek gerekirse Premier Lig’den 3 takım çeyrek final vizesi almış durumda. Bu takımlardan 2 tanesinin final oynaması İngiltere’den seneye Şampiyonlar Ligi’ne 6 takım girmesi anlamına geliyor.

Ancak bu takımlar liglerini ilk 3’te bitirirse herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Chelsea ve Tottenham şu an liglerinde 3. ve 4. sırayı paylaşıyor. Bu da lig böyle biterse İngiltere’den maksimum 5 takım katılabileceği anlamına geliyor.

Bu noktadaki sıkıntı ise önceliğin kimde olacağında. Avrupa Ligi finalistleri mi Premier Lig’i üstlerde bitirenler mi? Veya bu 5 takım doğrudan gruplara mı kalacak?

Bu uygulama UEFA Avrupa Ligi’nin önemini arttıracak gibi görünse de küçük ülkeler aynı ülkeden 6 takımın Şampiyonlar Ligi’ne katılmasına razı olmayabilir.

Yayınlanma Tarihi:21:47,