SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Milli arada AMK Spor olarak boş durmadık; Galatasaray'ın efsanelerinden ‘Mami' ile yani Muhammet Altıntaş ile bir araya geldik ve keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. 1964 yılında Trabzon'da dünyaya gelen, 1986 yılında ise Derwall'in keşfiyle Galatasaray ile tanışan Muhammet Altıntaş daha ilk sezonunda Eskişehir ağlarına attığı golle 14 yıl aradan sonra takımının şampiyonluğunda önemli pay sahibi olmuştu. Aynı Muhammet, 1992-93 sezonunda formunun zirvesindeyken geçirdiği trafik kazasıyla futbol sahalarına veda etti.

Muhammet her şeye rağmen yeşil sahalardan ve Galatasaray'dan kopmadı. Şimdilerde sarı-kırmızılı kulübün futbolcu izleme komitesinde görev yapan Muhammet Altıntaş konuştu, biz dinledik….

Drogba-Sneijder transferlerini değerlendiren Mami, “Çok kaliteli oyuncular. Seneye daha farklı olurlar. Çünkü sezon başı takımla kamp yapacaklar. Çok daha iyi olacaklar” dedi ve ekledi:

UMUT&BURAK ŞANSLI

“Drogba'nın gelmesi Umut ve Burak için de büyük avantaj. Ondan öğrenecekleri çok şey var. İdmanda bile Drogba'yı dikkatle izlemeliler. Misal 90'ların başında bize Stumpf gelmişti. Bülent (Korkmaz) birçok şeyi ondan öğrendi.”

4 İMZAYI DA BOŞ MUKAVELEYE ATTIM

Sarı-kırmızı günlerini anlatan Muhammet, “Ben Galatasaray'a 4 kez imza attım. 4'ü de boş mukaveleye… O dönem başta Cüneyt (Tanman) abimiz olmak üzere Raşit (Çetiner) abi, artı İsmail, Yusuf, Erdal'ı ile aileydik. Eğlenmeye bile beraber giderdik. Başarı da böyle geldi. Galatasaray'da 8 sene oynadım. 3 şampiyonluk, 2 Türkiye Kupası, 2 Cumhurbaşkanlığı, Avrupa'da yarı final gördüm” diye ekledi.

BİZDE DE TANJU PREKAZİ VARDI

Şu anki takımla kendi oynadığı takımı karşılaştırmasını istedik Muhammet'ten ve şu cevabı aldık: “Bu takım çok iyi ama biz de çok iyiydik. Cüneyt Abi, Simoviç, Prekazi ve Tanju çok kaliteliydi. Büyük Savaş, Küçük Savaş, Uğur ve Erdal'ın bir değeri vardı. İnsanlara ilk 11'imizi ezbere sayardı.”

RAMBO YUSUF RAHAT DURMAZDI

Simoviç, Prekazi, Mirsad ve Rotariu gibi isimlere takım arkadaşlığı yapan Mami, “Yabancı oyunculara zorla Türkçe öğretirdik. Rambo Yusuf (Yusuf Altıntaş) onlara takılmayı ihmal etmezdi. Türkçe küfürler öğreterek onları kandırırdı” itirafını yaptı.

HAMBURGER YEMESİNLER!

Genç oyunculara öğüt veren Mami, “Sadece iyi çalışmak yetmez. İyi beslenmeleri lazım. Bu beslenme tarzı hamburger, tost falan değil… İyi istirahat etmeliler. Kabiliyetin varsa ve kendine iyi bakarsan bir yerlere gelirsin” görüşünü bildirdi.

AH O KAZA OLMASA…

İşte Mami'nin ağzından futbol hayatını bitiren o trafik kazası: “Hocamız izin vermişti. Biz de her genç gibi geziyorduk. Eve dönüşte yaşadığım bir olaydı ve kaza geçirdim. 12 Aralık'ı 1992'yi 13 Aralık'a bağlayan geceydi. Kaza yaptıktan sonra kendime gelmem 1 seneyi buldu. Futbola dönmek istedim ama kafama ciddi darbe almıştım. Neyse ki çok iyi jübile yaptım.”

Bahadır ÇOKİŞLER / AMK 

FOTOĞRAFLAR: Yasin YILDIRIM