SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Temiz Futbol Eylemleri, TFF önünde protestolar, sınır dışına taşan hak aramalar! Forumlarda, sanal alemde bu futbol düzenine isyanlar. Haklı bir karşı duruş var ama çelişkiler de var. Temiz futbol eylemleri yapılıyor, yazılar yazılıyor, sonra televizyona maça koşuluyor. Peki Trabzonspor Kulübü'nün, şike süreci sonrasında hiçbir sponsoruna, ‘Anlaşmamız tek taraflı fesh edilmiştir' diye bir itirazda bulunmaması dikkatinizi çekmedi mi?

‘Hakemsiz şike olmaz' diyorlar, parasız olabilir mi? Futbol pastası dediğiniz, pastanedeki yaş pasta değil. Bu toplumu hepten saf yerine koydunuz. Futbol kirli, İstanbul kirli, Anadolu'daki bazı kulüpler kirli. Bu kirli sistemin devam ettiricileri sponsorlar çok masum, verdikleri paralar temiz! Siz bu kirli paralarla onurlu mücadeleden, emekten, başarıdan, şampiyonluktan nasıl söz edeceksiniz? Fenerbahçe diyor ki, ‘Ben olmasam, futbol bu kadar değerli olmaz, naklen yayınlardan milyon dolarla gelmez. Trabzonspor dahil pek çok kulüp bu paraları bulup kulüplerini idare edemez. Futbolcu ödemelerini yapamaz hale gelirsiniz, iflasa gidersiniz.'

Buna itiraz eden kulüp yok. Trabzonspor'un da böyle bir itirazı görünmüyor. Parası, federasyonu, kurulları, ilişkileri, statüleri dahil her şey şaibeli. Bir yandan bu sisteme itiraz eder gibi görünüyor, diğer taraftan da bu kirli sistemin yürümesine katkı veriyor. Anlaşılmaz bir çelişki. Sponsorlar dahil pek çok destekçisi olan bu kirli sistemin büyük oyuncularından biridir Trabzonspor. Kabul etmesek de durum bu.

Burada dikkatimi çeken şu; Trabzonspor, kulübüyle taraftarıyla sorguluyor ama reddetmiyor. ‘Siz şikecisiniz' diyorlar ama aynı şikecilerle sistem içinde kalmaktan yana tavır alıyor. Bu haliyle Trabzonspor camiası şaibelerle dolu sisteme hizmete devam ediyor. Hizmet ettiği gibi şikayet ettiklerinden de adalet bekliyor. Komik ama gerçek! Bir önemli konu daha. Temiz Futbol Eylemleri, bu şaibeli futbol sistemine, hatalarını görme fırsatı verdi. Aslında en çok da şaibeli sistemin refleks geliştirmesine katkı verdi ki, bunu da TFF ve UEFA'dan anlamanız mümkün.

Temiz futbol isteyenlerin emeklerini görmezden gelemeyiz. Taraftar grupları, medyası, yazarları, yöneticileri. Ama bu muhalif çizgi, reddiyeci olmadığı sürece, çabalar boşa gidecek. Trabzonspor, bu sistemin bir parçası ve buna devam edecek gibi görünüyor. Onlar sistemle uyuşarak işi çözmeye çalıştıkça, köklü bir değişiklik beklemek hayalcilik olur.

Kötüsünüz, şikecisiniz, boğazınıza kadar şaibeye bulaşmışsınız ama düzelebilirsiniz. Sizi reddetmiyoruz; bu oyunu sizle birlikte oynamak istiyoruz.

Bu haliyle Trabzonspor camiası şaibelerle dolu futbol düzeninin en büyük 4 oyuncusundan biridir. Hizmet ettiği sistemden şikayet etmesi, hem komik hem de sonuçsuz bir çaba. Futboldaki devrimci Trabzonspor'un temiz futbolla imtihanı bu çelişkisiyle akılda kalacak. Nokta.