SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Federasyon, 2014 Dünya Kupası eleme grubu maçları bitene kadar prim konusunun gündeme getirilmesini yasakladı. Ay-yıldızlı oyuncular, Brezilya'daki finallere katılma hedefine ulaşamazlarsa prim alamayacaklar.
Andorra'yı 2-0 yenmesine karşın ortaya koyduğu futbol beğenilmeyen A Milli Takım'da, “prim konuşmak” yasaklandı. 2014 Dünya Kupası finallerine katılabilmek için puan kaybına tahammülü olmayan ve rakiplerinin oynayacağı maçları bekleyen ay-yıldızlı ekipte grup maçları tamamlanıncaya kadar hiçbir yönetici, teknik adam veya futbolcu prim kelimesini ağzına almayacak ve bu konuyla ilgili açıklama yapmayacak.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ve kurmayları, Andorra maçı sonrası yaptıkları değerlendirme toplantısında sık sık gündeme getirilen prim konusuna noktayı koydu.
Romanya ve Macaristan maçları öncesi futbolculara verilecek primlerin açıklanmasının olumsuz etki yaptığını belirten üst düzey bir federasyon yöneticisi, “Milli Takım'ın alacağı sonuçları prim ile ilişkilendirmenin bedelini nasıl ödediğimiz ortada. Son 2 maçtan önce prim konuşuldu. Önce Romanya'ya sahamızda yenildik, sonra Macaristan'dan üç gol yedik. Artık maçlardan önce prim konuşulmayacak. Önce başarı, sonra para. Tek düşüncemiz ve hedefimiz Macaristan karşısında sahadan galip ayrılarak gruptaki iddiamazı sürdürebilmek. Futbolcuların da primle ilgili bir talebi söz konusu değil. Milli Takım, Brezilya'ya gitme hakkı kazanırsa TFF olarak bu başarının karşılığını elbette veririz” diye konuştu.
Prim miktarı azaldı
Futbol Federasyonu'nun geçen yıl yapılan mali genel kurulunda delegelerin onayına sunulan gelir-gider tablosunda A Milli Takım için ayrılan prim miktarının azalması dikkat çektmişti. Bir önceki dönemde A Milli Takım'a 4 milyon 661 bin 215 lira başarı primi verilirken, 2012-13 döneminde bu rakam 3 milyon 193 bin lira olarak karara bağlanmıştı.
(Skorer)