SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türk atletizminin ‘baş belası’ olan biyolojik pasaporta takılan milli atletimiz dertli… Pistlere dönebilmek için davasını CAS’a taşıyan Bekele, parasını da evini satıp ödeyecek.

Aslı Çakır Alptekin’in doping yaptığı iddiasıyla yeniden gündeme gelen ‘biyolojik pasaport’ uygulamasından canı yanan isimlerin başında Alemitu Bekele geliyor. 2009’da Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda 3000 ve 5000 metrelerde altın madalyayı boynuna takan Bekele 2011’de biyolojik pasaporta takılmış ve 4 yıl pistlerden men cezası almıştı. Hukuk mücadelesi başlatan milli atletimiz davasını CAS’a taşıdı. Yüklü masraflar için de şampiyona sonrası kendisine hediye edilen evi satışa çıkardı.

‘YOK EDECEKLER’

Alemitu Bekele konuyla ilgili içini AMK’ya döktü… İşte Bekele’nin söyledikleri: “Biyolojik pasaport çok çirkin bir olay. Bütün sporcuları yok etmeye çalışıyorlar. Biz uzun mesafeciler hemoglobin değerlerimizi yüksek tutmak için yüksek rakımlarda çalışmaya mecburuz. Bu nedenle doping damgası vurulması nasıl açıklanabilir!.. Zaten bir avuç üst düzey atletiz. Bizi örnek alan çocuklar korkmazlar mı şimdi? Biz ülkemizi temsil etmek isterken nelerle uğraşıyoruz. Bazen koşmaya çıkıyorum, nedenini bilmeden duruyorum. Atletizmi çok özledim. Yeniden koşmak için evimi satıp CAS’ta hakkımı sonuna kadar arayacağım.”

4 YIL CEZA ALMIŞTI

2009'da Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'nda 3000 ve 5000 metrelerde altın madalyayı boynuna takan Bekele 2011'de biyolojik pasaporta takılmış ve 4 yıl pistlerden men cezası almıştı.

NEVİN DE Mİ DOPİNGLİ?

Atletizmi sarsan Aslı Çakır Alptekin’in biyolojik pasaportta değerlerinin farklı çıkmasının şoku atlatılamamışken Nevin Yanıt’ın da doping yaptığı iddia edildi. 60 ve 100 metre engelli yarışlarında Avrupa Şampiyonu olan Yanıt’ın performans artırıcı ilaç kullandığı belirlendi. Yanıt’ın bu ilacı kendisine veren şirketi dava ettiği de belirtildi.

Deniz EKE/AMK