SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hazır milli maçlar haftasına girmişken yazımı A Milli Futbol Takımımızdaki teknik direktör istikrarsızlıkları üzerine kurmak istiyorum.

Yarı final oynadığımız 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası’ndan sonraki iki büyük turnuvada, hani büyük hayal kırıklığı yaşadık ya gidemedik. 2010 Dünya Kupası ve 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası’ndan bahsediyorum. Evet başarısız olduğumuz her eleme döneminin sonunda değişim var…Halbuki başlangıçlar da büyük umutlar, bir de yepyeni bir döneme giriyoruz sözlerini hatırlıyoruz. Yarıda kaldı hep…Şimdi 2014 Dünya Kupası elemeleri oynuyoruz ve tünelin ucu yine gözükmüyor. Abdullah Avcı dönemi de hüsranla noktalanacak, bir kez daha büyük umutlarımızın sonuna gelmiş olacağız gibi olası bir başarısızlıkta.

Ersun Yanal’a da değinmek lazım Abdullah Avcı’dan bahsetmişken. Daha doğrusu benzer bir duruma…Ersun hoca, Gençlerbirliği ile başarılı olmuştu. Çok büyük baskı altında kalmamıştı…Sonra A Milli Takımın başına getirildi. Alıştığı ortam gibi değildi tabi. En ufak kötü neticede eleştirilerin dozu artıyordu. Nitekim sadece bir yıl kalabildi takımın başında. Abdullah hoca da İstanbul Büyükşehir Belediyespor’da iyi futbol oynattı, alkışlandı. O da büyük baskı altında kalmadan A Milli Takıma yükseldi. Kötü sonuçlar alınca almadığı eleştirileri almaya, duymadığı baskıyı duymaya başladı. Ne kadar direnebilir göreceğiz…

Öyle gözüküyor ki biz istikrarla teknik direktör değiştirmeye devam edeceğiz. Kimi yanlış seçimlerden, kimi sabırsızlıktan…Son olarak ilginç bir bilgiye de değinerek yazımı bitirmek istiyorum. Son dönemde hiçbir A Milli Takım teknik direktörü tek bir Futbol Federasyonu başkanı ile çalışmamış. Fatih Terim görevde kaldığı sürede Levent Bıçakçı, Haluk Ulusoy, merhum Hasan Doğan ve Mahmut Özgener ile Guus Hiddink görevde kaldığı sürede Mahmut Özgener ve Mehmet Ali Aydınlar ile çalışmış. Abdullah Avcı da Mehmet Ali Aydınlar döneminde göreve geldi ve şu an da Yıldırım Demirören’le çalışıyor. Kimse memnun mu? bence değil, yine değişir mi? yine bence değişebilir.

DOĞUŞ KARACA