SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yıllardır popülerliğini koruyan gündemden hiç düşmeyen ve hep var olan konuların başında gelir Türkiye’deki yabancı futbolcu kontenjanı. Yok sahada beş kulübede iki, yok sahada altı kulübede sıfır, yok orda bu kadar şurda o kadar yabancı. Kimse bitiremedi bu tartışmayı hiç bir yönetim çare olamadı bu çaresizliğe, acizliğe. Kimse yapılması gerekeni olması gerekeni göremiyor mu? Hadi diyelim göremiyorsunuz körsünüz ( bu durumda neden o koltuklarda oturduğunuz da tartışılır ama başka zamanın tartışması bu konu) bari feyz alın. Dünyanın en önde gelen futbol ülkelerine bakın. İngiltere, İspanya, Almanya, Fransa ve Hollanda. Bu ülkelerin hangisinde yabancı kısıtlaması var? Peki bu beş ülkeden gerek milli takımlar gerekse de kulüpler bazında bizden daha BAŞARISIZ olanı var mı? Öyle ya bizim mantığımıza göre Türk Futbolu’nun ve milli takımın geleceği yabancı kontenjanına bağlı, kısıtlamamız lazım… Peki bu durumda yukarıda saydığım ülkeler nasıl oluyor da bizden çok ama çok daha başarılı oluyorlar?

Türkiye’de uygulanan yabancı futbolcu kontenjanı uygulamasının gereksiz, modern dünyaya ve onun futboluna uymayan, çağ dışı saçma sapan bir uygulama olduğunu, bize yararı olmadığı gibi zararının çok fazla olduğunu anlamamız daha ne kadar zamanımızı alacak? Bakın, yabancı kısıtlaması Türk futbolcusunun değerini arttırmaktan onları tecrübesiz ve tembel kılmaktan başka hiç bir işe yaramamaktadır. Son zamanlarda çok gündemde olan iki futbolcuyla örnek verelim. Eğer yabancı kontenjanı söz konusu olmasaydı Serdar Aziz'de on milyon euro, Alper Potuk'ta altı-yedi milyon euro gibi trajikomik rakamlarla karşı karşıya kalmayacaktık. Bu rakamlar söz konusu olmasaydı büyük ihtimalle Serdar Galatasaray’da, Alper’de Fenerbahçe’de oynuyor olacaktı. Milli Takım’ın belki on yılını domine edecek bu iki futbolcu da Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Kupası’nda oynuyor olacaklardı. Büyük maçların, turnuvaların havası farklıdır. Bu havayı yeteri kadar solumadan, bu arenalarda tecrübe kazanmadan büyük futbolcu olamazsınız. Futbolun sayın büyükleri şunu açıklamak zorundalar; Milli Takım, Şampiyonlar Ligi. ya da Avrupa Ligi tecrübesi olan büyük turnuvalarda tecrübe kazanmış Serdar ve Alper’le mi daha iyi olacaktır yoksa tam tersi şu an ki durumlarıyla mı?

Bırakın artık Türk futbolcusu kendini bulunmaz hint kumaşı zannetmesin. Daha fazla çalışsın daha fazla çabalamak zorunda kalsın. Alex'e dünyanın en iyi sağbekleri arasında yer alan ve yeteneğini kimsenin tartışamayacağı Gökhan Gönül'ü sorduklarında tek bir kelimeyle özetliyor “Gördüğüm en TEMBEL futbolcu” işte bunu kaldıralım ortadan Gökhan gibi yetenekleri limitsiz olan futbolcuların tembel olmaya hakları olamaz. Ama Gökhan “nasıl olsa Türk'üm konternjanı da ben varken başka bir yabancı futbolcuyla da doldurmazlar diye düşünerek futbol oynamaya devam etmemeli. Tembel Gökhan buysa çalışanını siz düşünün ve bu konuya artık lütfen biriniz DUR deyin.

Önemli olan oynattığın yabancı futbolcunun adeti tanesi demeti değil. Önemli olan oynattığın yabancı oyuncunun kalitesidir. Şimdi siz de İngilizleri takdir etmiyor musunuz?

ÖNDER EREN

Yayınlanma Tarihi:11:57,