SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Avrupa futbolunda son yıllarda müthiş bir başarı örneği görüyoruz. Bu başarının adı Borussia Dortmund.

Alman futbolunda uzun yıllardır egemenliğin adı olan Bayern Münih‘e kafa tuttular.Üst üste 2 yıl şampiyonluğu elde ettiler. Hem de çok genç ve maliyeti Bayern ile kıyaslanmayacak şekilde. Başlarında ise  gerçekten şu an itibariyle belkide Avrupa’daki en iyi teknik direktörlerden biri Jurgen Klopp var.

Son olarak bu sezon hedef gösterdikleri Şampiyonlar Ligi‘ nde ölüm grubu diye adlandırılan grupta Real Madrid‘ in önünde lider çıkmayı başardılar üstelik namağlup. Bu maliyete bu başarıları kazanmak gerçekten hiç te kolay değil. Kadrosundaki genç isimler bir bir yıldız kategorisine çıkarken, örnek ilk sezonlarındaki şampiyonlukta çok önemli bir katkısı olan  bizdende bir yıldız Nuri Şahin‘in , Real Madrid‘e gitmesi.

Borussia Dortmund‘ un bu müthiş başarısını, model olarak bir yere bağlama niyetindeyim. Bu sezon ki söylemler, bakış açısı, maliyette kısıntıya gidilmesi ve özkaynaklara önem verilmesi. Evet bunları sezon başından beri Feda senesi adı altında Beşiktaş’tan duyuyoruz. Bir model olarak Beşiktaş‘ın, Borussia Dortmund‘ un sistemini, felsefesini model alıp, durumunu ve hedeflerini buna göre belirlemesi belki de mantalitedeki yenilenme adına çok değerli olabilir.

Öyle ki, madem özkaynaklara önem veriliyor, maliyetler kısılıyor, bakış açısı buna göre şekilleniyorsa, buradaki Dortmund örneği bence önemli. En azından birebir olmasa da az maliyetle ne kadar çok iş yapılabileceği, kimlere kafa tutulabileceği ortadayken ve kimsenin yadsıyamayacağı , kulüple gönül bağı olan bu denli güçlü bir taraftar grubu Beşiktaş‘ta mevcutken, neden aynı başarılar elde edilmesin.

Teknik Direktör, Samet Aybaba‘nın mantalitesinin bir nevi bu olduğunu, sahaya sürdüğü ekipten anlayabiliyoruz. Neden Aybaba, bir Klopp modeli yaratmasın Beşiktaş‘ta.

Burada anlatmak istediğim, bazı şeyler, bazı başarılar her zaman da yüksek bütçelerle değil, sahada ortaya konan futbol felsefesi ve klübün bakış açısıyla doğru orantılı olarak şekilleniyor. Yeter ki mantalite bu olsun.

EMRE GÜLDAŞ