SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kapasiteyle birlikte ruhun, yeşil bedenle konsept oluşturması. Yani ruhun, sahada, teknik bir şuurla birleşmesidir futbol. Ve en az bir küp zekâ manifestosuyla dolmasıdır iyi futbol ve futbolcu. Misal, kaleye yöneltilen şutun, futbolcu zihninde, top ele alınıp kaleye eliyle istediği noktaya bırakmak istemesi gibi, düşünebilmektir. Bir o kadar hızına limit katması, günlük antrenmanına, gönüllü uzun çalışma seanslarını katması.

Futbol ağır bir zemin, futbolcu ağır bir karakter olmalı saha dışında, ki bu denge sağlanabilsin. Ahlak da iyi futbolun ve iyi futbolcunun bir diğer mihenk noktasıdır. Ki kitlelere, spor bilincinin yanında toplum edebini de inşa edebilsin. Futbolcu için ayak kadar el, vücut, kalb, beyin de çalışabilmeli ki, sahada somurtan bir bakire gibi kalmasın oyuncu.

Ve futbol aziz bir el, futbolcu nazik bir tebliğci, spor ahlakının yanında dünyaya kitlelere kardeşlik şuurunu sahalarda demleten.

Türkiye'de zekâ sıkıntısı futbolcu kıtlığını ve dramını bizlere maalesef sunuyor. Guiza'ya verilen paralarla Fenerbahçe Spor Kulübü, ülkenin her karışına kuracağı okullarla, futbol müfettişlerini de sınırsız salacak ki, keşfetsin dünya yeteneklerini, Rize'nin bir köyünden, Hakkâri'nin bir beldesinden.

Ya da müfettişlerini dünyaya salacak. Umut gördüğü, yetenekleri aileleriyle birlikte, her türlü oturma izni, ikame iaşesi ve aile bireylerinin okul ve iş sıkıntılarına yardımcı olması o futbolcunun on yıllık maliyeti 200.000 euroyu geçmeyecektir ve o futbolcu en az 5.000.000 milyon euro kazandıracaktır. Bu sadece ölçüsüz bir örnek. Bu şekilde, o spor kulübü hangisiyse hem kendine inanılmaz finans fırsatları ve futbol başarıları kazandırmanın yanında ülkeyi bir futbol sanayinse dönüştürmeyi de gerçekleştirecek ve milli menfaatlerimize de katkı sağlayacak.

Ve futbolumuzun bir başka sıkıntısı, aynen eğitim piyasasında olduğu gibi, ciddi bir rehberlik, psikolojik destekler sağlamıyor takımlar, futbolcuları ateşleyecek bir ekip oluşturulmalı tabi bu ekip teknik heyetle paslaşmalı.

O an eşsiz bir lezzet olacak futbol. Zevk, ateş, adrenalin ve ahlak dolu. Komple bir dolgunluk, insana sunulan. Futbol..

NURETTİN ŞİMŞEK