SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Şok iddia!

Türkiye'ye atletizmde ilk altın madalyasını getiren Aslı Çakır Alptekin ile ilgili şok bir iddia ortaya atıldı. Atletizm Federasyonu iddialara ilişkin bir açıklama yayınladı.

Güncellenme: 14:57, 22/03/2013
Şok iddia!

Londra 2012 Olimpiyatları’nda 1500 metrede birinci olarak Türkiye’yi sevince boğan ve ülkemize ilk kez atletizmde altın madalya kazandıran Aslı Çakır Alptekin ile ilgili şok bir iddia ortaya atıldı.

İŞTE POSTA GAZETESİNDE YER ALAN O ŞOK İDDİA!

Uluslararası Anti Doping Ajansı (WADA) Uluslararası Atletizim Federasyonu ‘na (IAAF) bir yazı göndererek 8 atlette doping maddesine rastlandığını bildirdi.

Bu atletlerden biri de altın madalya kazandığımız Aslı Çakır Alptekin.. IAAF, durumu Türkiye Atletizm Federasyonuna bildirdi.

BU İKİNCİ CEZASI OLACAK

Aslı, 2004’te Dünya Gençler Atletizm Şampiyonası sonrasında da dopingli çıkmış ve 2 yıl men cezası lamıştı. Aslı yine suçlu bulunrusa bu kez boyu men cezası alabilecek.

Ayrıca olimpiyat madalyası geri alınacak ve ikinci olan Gamze Bulut’a verilecek..

8 İSİM VAR

Türkiye’ye gönderilen yazıda, 8 isim arasında Aslı’dan başka en son Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 60 metre engellide Nevin Yanıt ve 3 bin metre engellide Avrupa Şampiyonu Gülcan Mıngır’ın da olduğu öne sürüldü.

HİÇ YARIŞ KOŞMADI

Lonra’da Çakır’ın altın madalya kazandığı 1500 metre yarışında 10. olan İngiliz atlet Lisa Dobriskey, ‘Bu yarış asla normal koşullarda koşulmadı’ diyerek Aslı’nın soping yaptığını ima etmişti.

Çakır, altın madalya kazandıktan sonra hiçbir yarışa katılmadı. O günden bugüne tek etkinliği antrenörü ile evlenmek olmuştu. Çakır’ın nikahını da Başbakan Erdoğan kıymıştı.

SÜREYYA AYHAN İLE BENZERLİK

2003’te dünya ikincisi olan atlet Süreyya Ayhan da anternönü Yücel Kop ile evlenmişti.

2004 Atina Olimpiyatları öncesi WADA, Ayhan’a doping testi yapmak istemiş, eşi Kop bunua izin vermemişti. Bu gelişme üzerine Süreyya Ayhan 2 yıl men cezası almıştı. 2008 Pekin’de de kanında yasaklı madde bulunan Süreyya Ayhan ömür boyu men cezası almıştı.

BİR ŞOK DAHA!

Haberin gazeteler ve internet sitelerinde yer almasının ardından şampiyon sporcuya bir şok haber de Ataköy’den geldi.  Ataköy’deki Aslı Çakır Alptekin Spor Salonu’ndan milli atletin ismi silindi.

FEDERASYONDAN AÇIKLAMA GELDİ

Atletizm Federasyonu’ndan resmi sitesinden yapılan açıklama şöyle:
27 Haziran-1 Temmuz 2012 Tarihleri arasında yapılan Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda 1500 metrede altın madalya kazanan akabinde Dünya Dopingle Mücadele Ajansının “ Doping Yoktur” raporu ile devletimiz tarafından ödüllendirilen, daha sonra Türk spor tarihinin en büyük başarılarından biri olan 2012 Londra Olimpiyat Oyunlarında 1500 metrede birinci olarak bayrağımızı dalgalandıran Aslı Çakır Alptekin, yine Olimpiyatlar sonrası Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin onayı ile verilen “Doping Yoktur” raporu sonucunda devletimiz tarafından bir kez daha ödüllendirilmiştir.
Türk sporunda çığır açarak rol model haline gelen sporcularımızdan Aslı Çakır Alptekin’in doping ile ilgili tüm prosedürlerden “temiz” çıkmasından aylar sonra medyamızda yer alan doping iddiaları hakkında Federasyonumuzun ilgili kurulları “Masumiyet Karinesi” ve “Gizlilik Prensibi” ile gerekli değerlendirmeleri yapmaktadır.
Hem dopingle mücadele konusundaki hassasiyetimiz hem de Türkiye'nin gururu olmuş sporcumuzun kişisel hakları konusundaki hassasiyetimiz doğrultusunda konunun yakından ve derinliğine araştırılacağını kamuoyuna duyururuz.
Yayınlanma Tarihi:10:47,