SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

‘Irkçılık tehlikeli bir hastalık’

AC Milan'ın ırkçılık mağduru oyuncusu Kevin Prince-Boateng, yetkililerin artan ırkçılığın önüne geçmesi gerektiğini vurguladı.

Güncellenme: 10:22, 22/03/2013
‘Irkçılık tehlikeli bir hastalık’

AC Milan’ın başarılı orta saha oyuncusu Kevin Prince-Boateng, ırkçılığın gittikçe artan ‘tehlikeli’ bir hastalık olduğunu söyledi.

Gana’lı oyuncu Pro Patria taraftarı tarafından ırkçı tezahüratlara mağruz kalmış ve tepki olarak sahayı terk etmişti. Boateng’in ardından takım arkadaşları da sahadan çekilmiş ve AC Milan kulübü ırkçılığa karşı büyük bir duruş sergilemişti.

Cenevre’de Birleşmiş Milletler’e konuşan yıldız oyuncu, “Hayatımda bu tip şeylerle karşılaşmayı istemediğim çok an var. Başımı ağrıtan bu hastalığı görmezden gelmeye çalıştım, ama n’olursa olsun umursuyor ve duymazdan gelemiyorsunuz. Bekledim, ama bu sadece bir ilüzyon. Bu kendi kendine ortadna kaybolacak bir şey değil. Irkçılığa karşı durmalı ve savaşmalıyız” dedi.

Irkçılığın tolere edilebilir bir miktarı olmadığının üstünde duran Milanlı oyuncu, “Biraz ırkçılık diye bir şey yoktur. Nerede veya nasıl olduğu hiç önemli değil, ırkçılık kabul edilemez. Gana’da oynadığım dönemlerde sıtma hastalığından kurtulmayı öğrendim ve sıtma ile ırkçılık özlerinde birbirlerine çok benziyorlar” diye konuştu.

Stadyumların renk ve din, cins vb. ayrımı olmadan herkesin birlikte futbolun tadını çıkarması gerektiği bir yer olmalı diyen Boateng, “Bugün de tıpkı geçmişte olduğu gibi ırkçılığa karşı durmak çok önemli. Irkçılığı görmezden gelerek onu bitiremeyiz. Bu bir baş ağrısı değil, böyle bitmez” ifadelerini kullandı.

Ocak ayında yaşadığı tatsız olayda yanında olan takım arkadaşlarına teşekkür eden Ganalı, “O tezahüratlardan sonra çok kızmış ve alınmıştım, ben de topu ırkçı tezahürat yapan tarafa doğru vurdum ve maçtan çıktım. Benim tek başıma vereceğim bu tepki çok işe yaramazdı, ama takım arkadaşlarım bir an dahi şüphe duymadan benimle birlikte sahadan çıktılar. Tüm takımın böyle bir şey yapması dünya çapında her yerde haber oldu. Bu sebeple bugün buradayım. Burada konuşma şansını elde etmiş olmak benim için bir onur” şeklinde konuştu.

Boateng, oyunu kurallarına aykırı bir şekilde durdurmasının ardından haklı olarak hiçbir ceza almamıştı.

(Goal)