SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray, Avrupa'da ve Türkiye'de başarıdan başarıya koşarken zemindeki sıkıntı ise sürekli baş ağrıtıyor. Türk Telekom Arena'nın inşası sırasında güneşin aydınlatmasına yönelik bir programlama yapılmadığı için yaşanan sıkıntı, suni yollarla çözüme ulaştırılmaya çalışılmış ancak bir türlü istenilen sonuç alınamamıştı.

SarI-kırmızılı kulüp, son çare olarak ise FIFA'nın da onay verdiği Gras Master sistemine başvuruyor. Bu sisteme göre sahada zeminin kötü olduğu bölgelerde köke yerleştirilecek tohumlarla birlikte suni çim ile normal çim birlikte çıkarak düzelme sağlanıyor.

500 BİN EURO GİTTİ!

Vatan gazetesinden Yalımcan Sarpyel’in haberine göre; 8 bin m2 çim bulunan Arena'da çatı aralığı ise 2.7 m2. Güneşten yeterince yararlanamayan Arena'nın zemini için toplam 11 ışık bulunurken bunların 3'ü kısa süre önce getirtildi. Devre arasında yapılan ve yaklaşık 500 bin Euro'ya malolan zemin değiştirme operasyonu da yetersiz kalınca başlanan arayışların ardından Grand Master sistemine geçilme kararı alındı.

G.Birliği maçının ardından Kayseri deplasmanına gidilmesi ve 2 haftalık milli maç arasında başlatılan çalışmaların İstanbul BŞ ile Arena'da oynanacak karşılaşmada etkisini göstereceği öğrenildi.

Suni çimle doğal çimin birlikte çıkacağı sistemde suni çim de normaline sarılarak çıkıyor. Bunun futbolcular tarafından da fark edilmesinin mümkün olmadığı da öğrenilirken az çim çıkan yerlerde bu çalışmanın yapıldığı açıklandı.

Gece gündüz çalışan ekipler bu sistemi yerleştirmek için çalışırken saha da sürekli gübrelenip tohumlanıyor. Esas olarak gelecek sezona hazırlanan saha, U20 Dünya KUpası'na kadar da gözle görülür seviyede düzeltilmiş olacak.

ARSENAL VE LIVERPOOL DA KULLANIYOR

GRAS Master sisteminin kullanıcıları arasında dünyanın önde gelen kulüpleri de bulunuyor. İngiltere'nin efsane stadı Wembley başta olmak üzere Arsenal, Aston Villa, AZ Alkmar, Feyenord, Liverpol, Manchester City, Wolfsburg gibi ekipler de statlarında Gras Master'ı kullanıyor.

Yayınlanma Tarihi:10:29,