SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye’ye gelişi, kaldığı süre, çıkışları ve gidişi tartışıldı ama kıymeti yeni yeni anlaşılıyor. Burak Yılmaz ile ilgili öngörüsü bugünlerde herkesin dilinde. Biz de AMK gazetesi olarak Jean Tigana’ya ulaştık ve 2006 yazında keşfedip, Beşiktaş’a getirdiği Burak hakkındaki görüşlerini sorduk. İşte noktasına virgülüne dokunmadan Jean Tigana’nın söyledikleri:

“Futbolcular yetenekleri içlerinde barındırırlar. Onları yönlendirmek, eğitmek, parlatmak teknik direktörlerin görevidir. Burak Yılmaz büyük bir potansiyel. Onu bulduğumda da birlikte çalıştığımda da aynı şeyi söylemiştim. Onda fizik ve mental olarak top class futbolcu havası var.”

ARTIK KALİTESİNİ GÖSTERİYOR

“Burak’ın en büyük özelliği golü hissetmesi. Bu her futbolcuda yoktur. Her futbolcu koşabilir, çalım atabilir, güçlü olabilir ama hissedemez. Basketbolcunun topu elinden çıkartırken son kez parmak uçlarıyla yön vermesi gibi golcünün de hissetmesi…Burak hissediyor. G.Saray formasıyla Şampiyonlar Ligi’nde bu golleri atıyorsa kalite var demektir. Çünkü Şampiyonlar Ligi kalite gerektirir. En üst seviyede kalitesini gösteriyor.”

HENRY’DEN FARKI YOK

“Ben Thiery Henry ve David Trezeguet gibi futbolcuları yetiştirdim. Onlardaki ışık Burak’ta da var. Ama şu bir gerçek; cevheri işlemek lazım. Burak benim elimde 2-3 sezon kalsaydı bugün geldiği noktaya daha çabuk ulaşabilirdi. Evreleri biraz geç tamamlıyor. Ama gördüğüm kadarıyla tamamlıyor.”

3-4 YIL KAYBI VAR

Jean Tigana, Burak Yılmaz’ın biraz geriden geldiğini de ifade ederek “Kayıp 3-4 yılı var. Ama hızlı adımlarla geliyor. Şimdi Real Madrid’e karşı oynayacak. Tahmin ediyorum bu iki maçtan sonra onunla ilgili hiç tereddüt kalmaz” şeklinde konuştu.

Kaan BORA / AMKSPOR