SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray’ın ve Real Madrid’in efsane oyuncusu Gheorghe Hagi İspanyol basınına Galatasaray-Real Madrid eşleşmesini değerlendirdi. İşte Hagi’nin röportajı:

Hayat nasıl gidiyor?

Zamanımı Gheorghe Hagi Akademisi ile geçiriyorum. 300 tane çocuk var eğitim alan onlarla ilgileniyorum.

Peki senin çocukluğun nasıldı?

Ben çok küçük bir kasabada büyüdüm. Annem ve babam tarlada çalışıyordu. Normal bir aileydik yani. Eve girmezdim pek. 10 saat dışarda top oynardım ve annemler “Eve gir!” diye bana kızarlardı. Şimdiki anne babalar ise “Hadi kapat şu bilgisayarı da dışarı çık!” diyorlar.

Karpatların Maradonası lakabını kim taktı?

İtalya’da takmışlardı…

Sana topa vurmayı kim öğretti?

10-14 yaşları arasındayken Macar antrenörüm Bukofi. Bendeki kaliteyi gördü ve bana farklı tekniklerle topa vurmayı öğretti. Saatlerce şut çekerdim kendimi geliştirmek için.

İdolün kimdi peki?

1974 Dünya Kupası’ndaki Johan Cruyff.Total futbol..Futbol izlemeye 9 yaşında bşladım.

Galatasaray’daki ikinci baharın nasıl gerçekleşti?

31 yaşına geldiğimde herkes şimdi yaşlı diyordu. Kontratıma bir madde koydurdum eğer Avrupa’da bir kupa kazanırsak iyi bir prim kazanacaktım. Sonrasında UEFA Kupası’nı kazandık ardından Real Madrid’i geçip Süper Kupa’yı kazandık. Bu sefer konuşamadılar ve sadece şunu diyebildiler: “Bir Türk takımının bunu başarabileceğini nasıl düşünebildin?”

Bahsettiğimiz büyük bir para mı?

Bu önemli değil. Buradaki önemli nokta mentalite…

Galatasaray’ın çeyrek finalde Real Madrid’i geçme şansı var mı?

Real Madrid çok güçlü bir takım. Bu gerçekten çok zor. Fakat Galatasaray’ın 2 tane dünya yıldızı var. Drogba ve Sneijder. Umarım Galatasaray zamanında bizim başardıklarımızı başarır.

Galatasaray nasıl oynuyor?

Real Madrid gibi oynuyor. Kontra ataklarda en iyiler. Yola devam etmek için içerde kazanmalılar. Şampiyonlar Ligi’nde sadece Manchester’a kaybettiler fakat o maçta Manchester’dan daha iyi oynamışlardı. Orta sahaları çok iyi. Real Madrid gibi topa hükmetmeyi biliyorlar.

Favorin hangisi?

Bu Real Madrid’in yılı olabilir. Futbolda bazen takım içinde problemler yaşayabilirsiniz, ligde kötü gidebilirsiniz fakat Şampiyonlar Ligi’ne bu yansımaz ve daha iyi oynarsınız.

Sence Madrid mi Barcelona mı?

İkisi de farklı stilleri en üst seviyede oynayan takımlar. Madrid fiziksel olarak daha güçlü ve daha hızlı. Barcelona ise topa sahip olma konusunda en iyisi. Bütün El Classico’ları Popescu ile birlikte izledim. Bana “Sen Madridlisin ben Barcelonalı.” diye takılıyor. Ben ise ona şunu diyorum: “Ben senden daha büyüğüm ve ben her iki dev takımda da oynadım sen ise yalnızca birinde oynayabildin.” (Gazetevatan)

Yayınlanma Tarihi:10:43,