SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

F.Bahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Can Batu Tesisleri’nde basın mensuplarıyla sohbet toplantısı gerçekleştirdi. Süper Lig lideri G.Saray ile 33. haftada oynayacakları derbi karşılaşmasıyla ilgili soruları da yanıtlayan Kocaman, geçtiğimiz sezon Cimbom’la bir final maçı yaptıklarını ve bu sezon bir kez daha bu şekilde karşı karşıya geleceklerini ancak bu sefer durumun farklı olacağını savundu.

G.Saray’ın coşkuyu yakaladığı bir dönemde olduğuna dikkat çeken Kocaman, “İçsel zevkin yukarı çıktığı bir dönem yaşıyorlar. Bunun ne kadar süreceğini hep beraber göreceğiz” ifadelerini kullandı. Olaya G.Saray’dan değil, lig tarafından baktığını söyleyen Kocaman, “Puan kayıpları biraz daha azalacaktır. Uygun giderse kalan 8 maç içinde 6 maçlık galibiyet serisi hedef için yetebilir” görüşünü dile getirdi.

En önemli beklentilerinin G.Saray maçını final havasına sokmak olduğunu belirten Kocaman, şunları söyledi:

– Galatasaray maçını, şampiyon olacağımız karşılaşma haline getirmek istiyoruz. Puan kayıplarını azaltmaya çalışacağız. Ondan sonra da Galatasaray ile 33. haftada final maçı oynamak çok güzel olacak. Geçen sezonki gibi değiliz. Bizim insanımız unutkan. Geçen sezon başka bir lig oynandı. Kulübün belinden aşağısı kesilmişti. Her hafta başka şey konuşuluyordu. ’12-15 puan silinsin mi-‘ diye konuşuluyordu. Oralardan final maçına geldik. Herkes o düşünceyle çıktı. Bunları gördükten sonra geçen sezonki final gibi olmayacağı düşüncesindeyim.

Süper Lig’de geride kalan 8 haftada 6-7 galibiyet almalarının şampiyonluk için yeteceğini söyleyen Kocaman, bunların içinde 33. hafta oynayacakları G.Saray derbisinin de olması gerektiğini ifade etti.

Kocaman sözlerini şöyle sürdürdü:

– Şu an 12 garanti maçımız var. Bunun arkasından gelecek olanlar, Eskişehirspor’u elersek final, Lazio’yu elersek yarı final olmak üzere 18 maç olur. Durmadan gideceğiz. 12 final maçı var ve 12’nin üzerine ekleye ekleye gideceğiz. Kupalarda bir tane iyi maç yetebiliyor. Ama ligde 8 maçın en az 6-7’sini kazanmak gerekiyor. Bunların içinde Galatasaray maçı da olmalı. İki beraberliği kaldırabiliriz gözüküyor.

F.Bahçe ve G.Saray’ın son hafta yaklaştıkça daha da iyiye gittiğini söyleyen Kocaman, bunun puan kayıpları olmayacağı anlamına gelmediğini, ligde güçlü takımlar olduğunu söyledi.

FEDERASYONA TEPKİLİ

TFF’nin son dönemde ceza ertelemesiyle ilgili soruyu yanıtlayan Kocaman, bu uygulamadan sadece F.Bahçe’nin faydalanamadığını belirtti. “Bir oyuncu yapmadığı bir işten dolayı 2 maç ceza alıyor. Yapan ‘Yaptım’ dediği için cezası kalkıyor. Böyle çelişki olmaz. Umarım ve dilerim cezalık durumumuz olmaz ve böyle bir beklentimiz olmasın. Öbür taraftan, hata varsa cezası da olacaktır, olmalıdır da. En çok eleştirenlerin yararlanması enteresan” ifadelerini kullanan tecrüeli teknik adam, “F.Bahçe’nin önünü kesmeye çalışanların” bundan sürekli faydalandıklarını söyledi.

BERBAT BİR DURUM!

Kocaman, sarı-lacivertli ekibin UEFA Disiplin Kurulu’na sevk edilmesiyle ilgili olarak da şunları söyledi:

– Berbat bir durum. Kötü bir durum. Bunu sınav olarak değerlendiriyorum. Sınavları vermeye çalışıyoruz. Devre arasında ‘En büyük transfer iç barış’ demiştim. Her yerde rekabet vardır. Ama öbür tarafta bir hedef varsa, ona giderken içerde biraz daha diri olmak lazım. Bu konuda bıçak sırtında gidiyoruz. Bu seferki cezalandırma maç cezası gibi gözükmüyor. Allah esirgesin ve akıl fikir versin demek daha doğru. Eleştiri olacak tabi. Ama öbür taraftan ortak aklın hedefe doğru giden bize yakın olması lazım. Ana yolda hedefin bir olması lazım. Ara yolda çatışmalar olabilir.

Kocaman, bu sezon için hangi kupayı tercih edeceği şeklindeki bir soruya ise şu cevabı verdi:

– Bu yanlış bir değerlendirme olur. Hangi takımla oynarsak oynayalım, ciddiyet isterim. Ciddiyetsizliğe doğru giderken bazı şeyler elinizden kaçıp gidebiliyor. ‘Tercih ne olur-‘ derseniz, bir şey demeyeyim. Polemik konusu olacaktır. Ama ne diyebildiğimi hissetmiş olmanız lazım.