SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fatih’in Aslanları şu an Avrupa’yı sallıyor, 2010-11 sezonunda ligi eksi beş averajla bitiren takımın oyuncular (Stancu, Culio, Mustafa Sarp ) kümede kalma mücadelesi veriyor. Ali Turan , Barış ve Kazım ikinci ligde ter döküyor.

Mayıs 2011’de dibe vuran Galatasaray; Ünal Aysal başkanlığında, Fatih Terim önderliğinde öyle bir ayağa kalktı ki Avrupa’ya salladı. Lig şampiyonluğu ile yetinmeyen sarı-kırmızılılar, Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek finale kaldı ve Real Madrid eşleşmesini beklemeye başladı. Oysa Galatasaray’ın bu noktaya geleceğini iki sene önce kimse tahmin edemezdi. 2010-11 sezonunda 34 haftada sadece 46 puan toplayabilen sarı-kırmızılılar, -5 averajla ligi 8. sırada tamamladı.Sezonu Frank Rijkaard ile açan, Gheorghe Hagi ile devam eden, son çare olarak da takımı Bülent Ünder’e emanet eden dönemin başkanı Adnan Polat, sportif başarısızlığın faturasını mali kongrede ibra edilmeyerek ödedi ve koltuğu Ünal Aysal’a devretti.

SÖZDE KURTARICILARDI…

O dönem taraftarını 16 yenilgiyle hayal kırıklığına uğratan Galatasaraylı futbolcuların çoğu takımdan gönderildi. İki sezon da gelinen nokta, farkı açıkça gösterdi. 2010-11 sezonunun devre arasında ‘kurtarıcı’ diye transfer edilen Culio ile Stancu şu an Mersin ve Ordu formaları ile kümede kalma savaşı veriyor. Bu isimlere Samsun,Karabük,Mersin’de dikiş tutturamadıktan sonra Elazığ’a geçen Mustafa Sarp eşlik ediyor.

BİR ALT LİGDE OYNUYORLAR

Cimbom’da tek hedefleri şampiyonluk olan Ali Turan, Barış Özbek ile Colin Kazım ise artık bir alt ligde top koşturuyor. Ali Konya’da Barış Bundesliga 2’de Union Berlin’de, Kazım Premier Lig’den düşen Blackburn’de oynuyor. Ayhan Akman ve Kewell futbolu bıraktı. Neill Avustralya’ya, Robinson Zapata Kolombiya’ya döndü.

Aslan son iki senede başarıdan başarıya koşarken, sarı-kırmızılılara tarihinin en başarısız dönemini yaşatan futbolcuları dibe vurdu.

Egehan ŞENGÜL / AMK