SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

UEFA, Fenerbahçe'yi yine disipline gönderdi! Kanarya'nın Avrupa'dan men edilmesi gündeme geldi. Yönetim UEFA ile yaptığı işbirliğine güveniyor. Ancak “Her takım deplasmanda da kendi taraftarından sorumludur” ibaresinin yer aldığı talimatın 11'inci maddesi kortutuyor.

Bu sezon BATE Borisov ve Viktoria Plzen maçlarını seyircisiz oynatan UEFA, Fenerbahçe'yi yine taraftar olayları yüzünden Disiplin Kurulu'na talimatlara uymadığı gerekçesiyle 42.maddeden dolayı sevk etti. Gerekçe Sarı-Lacivertli taraftarların Çek Cumhuriyeti'ndekimaça sahte biletle girmek istemeleri olarak gösterildi.

Yönetim uyarmış

Sarı-Lacivertliler “Belli bir taraftar grubununmaça sahte biletle girme teşebbüsünde bulunacağı yönünde gelen istihbarat üzerine; kulübümüz yetkilileri, Viktoria Plzen Kulübü ve UEFA güvenlik görevlileriyle bu konu üzerinde gerekli istişarelerde bulunmuşlardır” açıklamasını yaparak UEFA ile yapılan işbirliğine dikkat çekti. Söz konusu işbirliğini UEFA da Sarı-Lacivertlilere gönderdiği sevk yazısında “Fenerbahçe Kulübü güvenlik organizasyonu çercevesinde azami gayret göstermiştir” sözleriyle anlattı. Ancak UEFA Disiplin Talimatı'nın 11. maddesi işleri biraz karıştırdı. Talimatta “Her takım deplasmanda da olsa kendi taraftarından sorumludur” ibaresinin yer alması Sarı-Lacivertlilerin gözünü bir hayli korkutuyor.

Ceza iki yıl ertelenmişti

Fenerbahçe kısa zaman önce UEFA tarafından Avrupa Kupaları'ndanmen cezası almış ancak bu ceza 2 yıl ertelenmişti. Bir başka deyişle Fenerbahçe taraftarlarının 2 sene içinde herhangi bir taşkınlık yapması Fenerbahçe'nin Avrupa'dan 1 yılmen edilmesine neden olacaktı.

Men edilecek mi?

Fenerbahçeli taraftarların Plzen ile deplasmanda oynanan karşılaşmada stada biletsiz girmeye çalışmasının UEFA tarafından ‘daha önce yapılan saha olaylarının devamı' olarak değerlendirilmesi halinde bu kez Fenerbahçe Avrupa Kupası'ndanmen edilecek. Bu durumda Sarı-Lacivertli ekipmaç cezası almayacak ama Avrupa'da da yer alamayacak.

İvedilikle CAS'a gidilsin

Spor Hukukçusu Emin Bozkurt Fenerbahçe'yi uyardı. Şike davasında Sarı- Lacivertli kulübün avukatlığını yapan Bozkurt “Bu tür olaylarda kulübün taraftarları engelleme çalışması ve işbirliği içinde olması önemli. Ancak aynı sezonda iki kez sahanın kapatılması ve bir de 1 yıl men cezası alıp, 2 yıl süreyle ertelenmesi tartışılmayacak gerçeklerdir. Fenerbahçe'nin ivedilikle ertelenen men cezasının kaldırılması için Uluslararası Spor Mahkemesi'ne (CAS) başvurması lazım. Aksi durumda iki yıl içinde olay olacak mı olmayacak mı diye beklemek çok riskli” dedi.

Prosedür gereği

Fenerbahçe Kulübü Yöneticisi Yalçın Haker, ceza almayacaklarından emin. Deneyimli idareci “Plzen maçında da yurtdışında malum bir grubun biletsiz olarak geleceğini, çeşitli olaylar yapacağına dair duyumlar aldık. Orada iki güvenlik toplantısı yaptık. Maçımız çok iyi giderken malum grup oraya geldi ve sahte biletlerle maça girmeye çalıştı, getirdikleri biletler normal sahte bilet gibi bile değildi. Güvenlik güçleri yaklaşık 150 kişilik grubu çembere alarak maç sonunda gerdikleri yere geri yolladı. Maçtan sonra UEFA bize teşekkür yazısı gönderdi. Prosedür gereği sevk edildik” dedi.

KAPILARI KIRMAYA ÇALIŞMIŞLAR

Fenerbahçe'nin açıklamasında ilgili ihlalin UEFA raporunda şu şekilde yer aldığı belirtildi: “Stadyumdışında sahte biletli / biletsiz taraftarlar stadyuma girmeye çalıştı; sayıları yaklaşık 150'ydi. Bu olay devre arasında yaşanmıştır. Stattaki Fenerbahçeli taraftarlar kapıyı açmaya çalıştı. Polis ve güvenlik görevlileri bu girişimi engelledi, kısa bir müdahalenin ardından durumkontrol altına alındı. Polis ve güvenlik görevlileri, iyi bir işbirliğiyle durumu dikkatle yakından izledi. Bu gelişmemaçın sorunsuz bir şekilde seyretmesini etkilemedi.”Bu arada edinilen bilgilere göre karşılaşmanın ikinci yarısında saha içi ve dışında bazı taraftarlar stat kapılarını kırmaya yönelik girişimlerde bulundu.

Yayınlanma Tarihi:09:32,