SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mourinho yine zirvede!

Dünyanın en önemli teknik direktörlerinden olan Real Madrid'in çalıştırıcısı Jose Mourinho'nun yılın en çok kazanan teknik adamı olduğu açıklandı.

Güncellenme: 10:17, 19/03/2013
Mourinho yine zirvede!

Dünyanın en önemli teknik direktörlerinden olan Real Madrid’in çalıştırıcısı Jose Mourinho’nun yılın en çok kazanan teknik adamı olduğu açıklandı. France Football’un yaptığı araştırmada Portekizli’nin kazandığı rakam dudak uçuklattı.

2004 yılından beri açıklanan listede deneyimli çalıştırıcı zirveden 2 kez düştü. İlk defa Manchester United’ın tecrübeli teknik direktörü Alex Ferguson Mourinho’nun yerine 1 kere zirvede yer alırken 2009’da da listenin başına Brezilyalı teknik adam Luis Felipe Scolari geçti. Diğer yıllarda ise Mourinho bu listede hep başı çekti.

14 MİLYON EURO…

Salı günü açıklanan listede Jose Mourinho’nun, reklamlarla beraber 2012 yılında 14 milyon Euro’yu cebe indirdiği bildirildi. Paris Saint Germain’in teknik direktörü Carlo Ancelotti ise 12 milyon Euro ile ikinci sırada ger aldı.

Çin’in Guangzhou Evergrande takımını çalıştıran İtalyan teknik adam Marcelo Lippi 11 milyon Euro ile bu ikilinin ardından gelirken, bir dönem Türkiye Milli Takımı’nı çalıştıran Guus Hiddink’in ise Anzhi Machakhala’dan 10.8 milyon Euro kazandığı söylendi. Hollandalı teknik adamdan sonra da listede geçtiğimiz haziran ayında Liverpool’dan kovulan ve 10 milyon Euro kazanan Kenny Dalglish geliyor. İlk 10’da yer alan diğer isimler ve kazandıkları rakamlar şu şekilde:

*Arsene Wenger (Arsenal) : 9.4 milyon Euro *Fabio Capello (Rusya): 9.2 milyon Euro *Roberto Mancini (Manchester City): 9.2 milyon Euro *Alex Ferguson (Manchester United): 6.1 milyon Euro *Jose Antonio Camacho (Çin): 6.1 milyon Euro (Akşam)