SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

22 Mart’a kadar Madrid denetlemesi yapacak olan üyeler, 23 Mart’ta İstanbul’a gelecek ve 27 Mart’a kadar incelemelerde bulunacak.

HEYET’İN İLK DURAĞI SANTIAGO BERNABEU OLDU

IOC Denetleme Komisyonu üyeleri ilk olarak İspanyolların dünyaca ünlü stadı Santiago Bernabeu’yu gezdi. Komisyon üyelerini, dünyanın dört bir yanından gelen medya mensupları 3 otobüsle izledi. Real Madrid ve İspanya Milli Takımı’nın ünlü kalecisi Iker Casillas da denetleme sırasında Madrid 2020’ye destek verdi. Madrid 2020 Komitesi Bernabeu’yu futbol maçlarının oynanacağı stat olarak sundu.

BOĞA GÜREŞLERİNİN YAPILDIĞI ARENA BASKETBOL SAHASINA DÖNÜŞÜYOR 

Heyetin ikinci durağı 1929 yılının haziran ayında inşa edilen ve Endülüs mimarisini gözler önüne seren boğa güreşlerinin yapıldığı ünlü Plaza De Toros, yeni adıyla Las Ventos oldu. İspanyollar, ünlü matadorlarının boğa güreşlerini icra ettiği bu arenada 3 yıl önce Davis Cup tenis maçını organize etmiş, şampiyon oldukları ABD milli maçını bu arenada yapmış. Şimdi ise çıtayı bir kat daha yükseltmişler, oyunlar alınsa da, alınmasa da arenanın üstünü kapatmayı kararlaştırmışlar. 20 bin kişilik oturma kapasitesine sahip bu arenada sadece basketbol maçı oynatmayı düşünüyorlar. Bir İspanyol yetkili bu tarihi mekanı, ileride çok amaçlı bir spor salonuna dönüştürmeyi planladıklarını söylemeden edemiyor. Plaza De Toros’un bir başka önemli konumu ise, Nisan ayında başlayacak boğa güreşlerinin Mayıs ayında her gün yapılması ve Eylül ayına kadar bu faaliyetin devam etmesi olarak gösterildi.

ALAN ABRAHAM, “İSTANBUL’U GÖZARDI ETMEMELİYİZ” 

Amerikan NBC kanalının dünyaca ünlü olimpizm ancorman’i Alan Abraham da ilginç bir yorum yaptı. Abraham, “Tokyo’yu gördüm, Madrid’i de aşağı yukarı analiz ettim sayılır. Bence İstanbul büyük bir sürprize açık olacak” dedi. DHA’nın sorularını yanıtlayan Abraham, “Bunca yıllık Olimpiyat tecrübem, 5 gün sonra gideceğim İstanbul için beni heyecanlandırıyor. Benim gibi düşünen birçok insan olduğunu da söymemeliyim” diye konuştu.

İSPANYOLLAR SADECE BİR KİTAPÇIĞI ULAŞIMA AYIRMIŞ 

Bu arada medyaya sunulan Madrid 2020 tanıtımında ise bir kitapçığın tamamen ulaşım konusuna ayrıldığı ve ince detayına kadar Madrid’in yeraltından her yere kolaylıkla ulaşılacağı bilgisi de yer alıyor.

100 BİN HEKTARLIK PARKA SUNİ SALON 

İlk gün gezisinde en önemli görsel şölen İspanyolların Madrid’in ünlü Retiro Parkı içinde yer alan göletin üstüne inşa edilecek suni salon tasarısıydı. 2020’nin alınması halinde Madrid 2020 Komitesi IOC’ye bu müthiş projenin gerçekleşeceği sözünü verdi. Madrid’de yaşayanların büyük bölümü tatil günlerinde hayatlarını neredeyse bu parkta geçiriyor.

VOLEYBOL SALONU 2005 YAPIMI

Denetleme Kurulu’nun bir başka durağı, yapımı 2005 yılının şubat ayında gerçekleşen Palais De Deportes idi. Oyunların alınması halinde 15 bin kişilik salonda sadece voleybol maçlarının icra edileceği açıklandı.

EKONOMİK KRİZ BAŞ AĞRISI 

İspanyollar, IOC’nin karşısına çılgın projeler ile çıksa da, son yıllarda baş gösteren ekonomik kriz, Madrid 2020’nin canını sıkan en büyük baş ağırısı. Üstelik İspanyolların milli havayolu Iberia da adeta can çekişiyor.

MADRİD BELEDİYE BAŞKANI ANA BOTELLA: “EVET EKONOMİK KRİZ VAR. AMA BUNUN ÜSTESİNDEN GELİP 2020 OLİMPİYAT OYUNLARINI ALIP, PEKÂLÂ YAPACAĞIZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM” 

IOC Denetleme Komisyonu üyelerinin denetlediği Madrid 2020'de söz sırası Belediye Başkanı Ana Botella'nındı. Madrid'in kadın belediye başkanı, ilk günkü denetleme biter bitmez ulusal ve uluslararası basının karşısına geçti ve soruları içtenlikle yanıtladı. Özellikle İspanyol basınının sorularına muhatap olan Botella'ya yöneltilen soruların hemen hemen tümü ekonomik kriz ile alakalıydı. Botella, “Evet ekonomik bir kriz ile karşı karşıyayız. Bunu inkar etmiyorum. Ama Olimpiyat Oyunları'nı düzenleyerek biz de bu sancılı dönemi pekala atlatabiliriz” dedi.

Botella, özellikle Madrid'in ulaşım sorunu olmadığını, diğer kentlerle kıyaslandığında ulaşımın mükemmel bir boyutta olduğunu ifade etti. Botella, “Her ülkenin başına gelecek bir durum bizi de olumsuz etkiliyor. Olimpiyat rüyamız inşallah gerçekleşir, biz de bu baş ağrısını atlatırız” diye konuştu.

Yayınlanma Tarihi:11:14,