SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İspanya’nın AS Gazetesi bugünkü sayfasında Mesut Özil’e geniş yer ayırdı. Gazete Mesut’un milli takım tercihini Almanya’dan yana kullanmasının Türkler tarafından unutulmadığının üzerinde durdu ve “persona non grata”(istenmeyen adam) ifadesini kullandı.

9 Nisan’da Türk Telekom Arena’da oynanacak maçın Mesut için çok başka anlamları var. Kendi ülkesinin takımlarına karşı kulüp bazında ilk kez sahaya çıkacak olan Mesut Özil aslında 3.kuşak bir Alman. Zira dedesi 60’lı yıllarda Almanya’ya yerleşmiş ve Gelsenkirchen’de madenlerde çalışarak hayatını kazanmıştı.

Mesut da Gelsenkirchen’de doğmuş ve babası tarafından İslami geleneklere uygun şekilde yetişitirilmişti. Ancak milli takım tercihini Almanya’dan yana kullanınca Almanya’daki Türklerler tarafından ihanetle suçlanmıştı. Bir başka Gelsenkirchen doğumlu Türk oyuncu Hamit Altıntop ise bu durumu “Mesut’un Almanya’yı seçme nedeni daha fazla para kazanmak istemesi” sözleriyle açıklamıştı.

Euro 2012 eleme gruplarında Almanya ile Türkiye aynı grupta yer almıştı. Almanya’daki maçta Türkiye’ye karşı oynayan Mesut İstanbul’daki maçta sakat olduğu için oynamamıştı.

gazetevatan.com