SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kazanabilirdi ama iki eksiği vardı!

17 Mart 2013

Beşiktaş haftalar sonra yedek kulübesindeki fukaralıktan kurtulmuş bir şekilde maça çıkıyordu. Uzun süredir kenardan gelip skoru değiştirecek bir ismi bile kulübede barındıramayan siyah-beyazlılar için Almeida, Pektemek, Necip oyun sıkıştığı anlarda alternatif oluşturabilecek oyunculardı. Nani'ye gösterdiği kırmızı kartla dünya futbol gündemine oturan Cüneyt Çakır'ın Old Trafford'dan sonra Süper Lig'de ilk kez düdük çalması dikkat çeken bir anekdottu.

Siyah-beyazlılar bu sezon kaleciden çektiği kadar hiçbir şeyden çekmedi. Henüz 7. dakikaya girilirken Cenk'in bir amatör kaleci gibi topa çıkıp çıkmama tereddütü sonrası Kartal topu hiç ummadığı bir anda ağlarında görüverdi. Oysa ki Beşiktaş mücade- leye istekli ve hırslı başlamıştı.

Neyse ki son zamanlarda ‘Şahan'e bir Olcay var. Pas Niang'tan gelince ne yapıp edip golünü yapıyor. Isaksson gibi uzun bir kalecinin üzerinden mükemmel bir vuruşla skoru dengeledi. Beşiktaş savunmasında sezon başından olduğu gibi dün gece de aksama had safhadaydı. Bunun en büyük nedeni ise sol taraftaki yetersizlik. Gökhan'ı da Emre'yi de koysan olmaz. İki oyuncu da Beşiktaş'ta 11 futbolcusu değiller. Djalma'ya attığı golde bu zaaf bir kez daha ortaya çıktı. Samet Aybaba'nın kenardan müdahalesi yerindeydi. ‘Emre ile oynamak yerine stoper Ersan'la devam ederim' dedi ve Necip'i ortaya, İbrahim'i defansın göbeğine aldı. Ama bu hamleler de Kara Kartal'ın devreye kadar kıpardanmasına önayak olmadı. 45 dakika tamamlanırken Kasımpaşa 3 önemle pozisyonun ikisini gole çevirmişti.

Almeida’yı form düşüklüğü yaşayan Holosko'nun yerine almak akıllıcaydı. Nitekim 49'da direkten patlayan kafa şutu daha etkili olacağının göstergesiydi. Beşiktaş ikinci yarıya çok iyi bir başlangıç yaptı. Üst üste direkten dönen toplar, Niang'ın ve Olcay'ın kaçırdığı mutlak pozisyonlar Kara Kartal'ın maça tekrar ortak olmasının önüne geçiyordu.

Beşiktaş dün gece ikinci golü atmak için elinden geleni yaptı ama şans da yanında değildi. Kasımpaşa hızlı futbol oynayan ve çabuk hücuma çıkan bir takım. Uche'nin Halil'in uzattığı topu bu oyuncu net bir vuruşla ağlara gönderip, fişi çekti. Dün gecenin en büyük hayal kırıklığı Fernandes'di. Portekizli'nin neredeyse tek olumlu hareketi yoktu. Belli ki çok iyi oynadığı Fenerbahçe derbisinin kredisini kullanıyor.

Beşiktaş dün gece kazanabileceği bir maçı kaybetti. En azından 0-0 biten Trabzonspor maçına göre çok daha pozitif oynadı. Önde ne kadar iyi oynarsan oyna arka tarafta ortalama bir sol bekin yoksa ve kalede 4 net pozisyonunun üçüne engel olamayan bir kalecin varsa maçı koparman çok zor. Dün gecenin özeti kısaca buydu. Kasımpaşa mağlubiyeti belki şampiyonluk ihtimalinin ortadan kalkması anlamına geliyor. Artık reel hedef Devler Ligi…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek