SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Geçenlerde Schalke rövanş maçı öncesi Selçuk İnan'ın bir röportajını okuyordum. O ana kadar olan şüphelerim o röportaj sayesinde giderildi diyebilirim. Selçuk İnan, o röportajda Didier Drogba'ya takım içinde ‘baba’ diye hitap edildiğinden bahsetti. Takımdaki bütün futbolcuların Didier Drogba'ya ne denli saygı duyduğunun bir göstergesidir bu.
Birçok kişinin olduğu gibi benim de, Drogba konusunda az çok şöphelerim oldu onun takıma dahil edildiğini duyduğumda. Bu şüpheler Drogba'nın futbolculuğundan çok yaşı, ne kadar istekli oynayacağı ve gerekli bir transfer olup olmadığı üzerineydi. Sonrasında çıktığı ilk maçta fileleri havalandırırken şüphelerde haliyle ortadan kalkmaya başlamıştı. Yine birkaç haftadır golle buluşamaması tekrar bu şüpheleri hafif de olsa alevlendirirken o anda Selçuk’un röportajı hızır gibi yetişti. Oysa Schalke ile yapılan rövanş maçında Drogba'nın ne kadar gerekli bir transfer olduğu iyice ortaya çıktı. Takıma sahip çıkışı, takımı etrafında toplayışı ve en önemlisi rakipleri üzerine saldığı korku rakip defans oyuncularını üzerine çekmesi, oluşan bu durumun Burak Yılmaz ve Umut Bulut gibi takımın diğer golcülerine boş alan  bırakması ve neticesinde  bu futbolculara goller atma imkanı vermesi bu transferin % 100 isabetli bir transfer olduğunun kanıtıdır.
Eğer Drogba yerine sıradan bir sol bek alınmış olsaydı Galatasaray'ın Schalke ile Almanya'da bulduğu pozisyonları bulamayacağını düşünüyorum. Sırf rakip defansı üzerine çekmesi bile Drogba transferinin yeterince yerinde bir transfer olduğunun kanıtıdır. Drogba gibi oyuncular Şampiyonlar Ligi tecrübesi üst düzeyde olan, nerede nasıl oynanacağını bilen futbolculardır. Ünal Aysal ve Galatasaray yönetimini biraz geç de olsa kutluyorum. Tamamıyla doğru, yerinde bir transfer yaptıkları için. Sol bek, sol bek diye çığırtkanlık yapanların futbolun sol bekten daha fazlası olduğunu, rakibin direncini bozacak hamleler bütünü olduğunu kanıtlamıştır Didier Drogba diğer adıyla ‘baba’.
Kura sonucu Galatasaray'ın rakibi olan Real Madrid karşısında turu geçmenin oldukça zor olduğu aşikar ama ‘baba’ ve etrafında toplanmış savaşçılar varken insan neden olmasın diye düşünüyor. Hadi aslanlar şimdi tekrar bir tarih yazmanın sırası geldi, bizimde çocuklarımıza anlatacak bir masalımız olsun istiyoruz sadece. Çocuklarımız bize “baba bir masal anlat bana”  dediklerinde bir varmış bir yokmuş, bir zamanlar Didier Drogba ve etrafında toplanan 10 Aslan varmış diye başlayabilelim masalımıza…
MUSTAFA ŞENTÜRK