SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

UEFA Avrupa Ligi çeyrek finalinde Fenerbahçe’nin rakibi olan Lazio, bir Türk takımı ile ilk kez eşleşmiyor. İtalyan devinin Avrupa kupalarında akıllara gelen bir diğer kurası 1994-95 sezonunda Trabzonspor ile olmuştu… Ama o eşleşmede maçlardan çok dönemin Trabzonspor başkanı Faruk Özak’ın açıklamaları gündeme damga vurmuştu.

Bu eşleşmelerden bir tanesi de 1994-95 yılında UEFA Kupası 3. Turu’nda Trabzonspor kurasıdır. Fakat Lazio’nun her iki maçı da 2-1 skorlarla kazanarak bordo mavilileri elediği maçlar yeşil sahada yaşananlardan çok o dönem Trabzonspor başkanlığı yapan Faruk Özak’ın açıklamaları ile hafızalara kazınmıştır.

Trabzonspor Başkanlığı dışında milletvekilliği ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı’da yapan Özak, Lazio maçları öncesi bir gazeteye verdiği demeçte ilginç iddialarda bulunmuştu.

“LAZIO’YU LAZLAR KURDU”

İtalyanların köklü kulüplerinden birisi olan Lazio’yu Trabzon’dan giden lazların kurduğunun iddia eden Özak’ın bu sözleri günlerce konuşulmuştu. Hatta kulübün adının da laz-io (Io İtalyanca’da ben anlamına geliyor)yine lazlardan geldiğini söylemişti.

Şimdi Fenerbahçe’nin Lazio ile eşleşmesi Özak’ın o meşhur demecini yeniden gündeme gelmesini sağladı. İtalyan devi, sarı lacivertlilere rakip olur olmaz o meşhur demecin bulunduğu gazete küpürü sosyal medyada kullanıcılar arasında paylaşılmaya başlandı.