SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Dilsiz Futbol

15 Mart 2013

Endişe verici ambulans sirenleri, bir grup adamın bağırışlarına karışıyordu. Bu adamların bazıları bilmediğim bir dilde şarkılar söyleyip alkış ve tempo tutarken, işittiğim Türkçe haykırışlar ise genellikle “çık çık!” ve “bas bas!” şeklindeydi. Saat gece 10 gibi başlayan bu heyula, İstanbul tarihinde yaşanan en yalnız “çarpışmaydı.” Kansız ve silahsızdı fakat bağrışların yükselişinde yırtılan gırtlakların şiddeti vardı. 90 dakikalık o çarpışmanın sesleri insana tek bir fikir veriyordu; kendi topraklarında yalnız kalan bir grup insanın, korku dolu anlara mahkumiyeti…

MÖSYÖ

Yazar, bugünkü yazısında puslu kelimelere mahkum oldu fakat haklı bir nedeni var; Lazio taraftarlarının “Heysel faciasında hiçbir şey olmamış gibi oynadın, 39 ölüye rağmen kutlama yaptın” sözleriyle andığı bir Mösyö… O mösyönün başkanlık ettiği kurum, meşhur Fransız icadı giyotin gibi keskin bir cezaya mahkum edip dünkü yalnızlığa gömdü bu takımı. Ve o yalnızlığa, “önde olduğu zaman geri çekilen” bir grup futbolcu da katılınca sıkıntı verici, kasvetli ve çekilmez bir karşılaşma izledik. Pas yapabilecek cesareti olmayan takıma elinden gelse kale çizgisine dizilmeyi emredecek bir taktiksel anlayış, kapattığı köşeden gol yiyen ve hiçbir topa refleks veremeyen bir kaleci… Devam edelim mi? Futbol karakterinde “kontrolsüzlük” olan hiçbir futbolcu iyi stoper olamaz, tonlarca örneği var. Bekir gibi… Salih'in “kudretinden” bahsettim yazının başında, boşuna değil! Kenar ekibi dahil herkes, Salih'in attığı goldeki oyun takibi ve arzusunu örnek almalı çünkü.

İNŞALLAH!

İlk maçtan sonraki yazımda da turun kaderini bireysel hataların belirleyeceğini söylemiştim. Bunu Fenerbahçe adına düşünmek çok üzücü ama ne yazık ki gerçek. Hücumda bitiricilik savunmada ise engelleyicilik açısından bombaları var çünkü bu takımın. Ve dün her ikisiyle de karşılaştık. Kısacası daha beceriksiz olan elendi, futbol yoksunu dilsiz bir maçla Fenerbahçe tur atladı. İlk maçtan sonra “Plzen'i çok abartmışız” diyen Caner ve arkadaşları, soyunma odasında acaba abarttıkları şeyin gerçekten ne olduğunu tartıştı mı dün? Ve dünkü futbolla Amsterdam'da değil finale turistik geziye bile gidebilirler mi? Cevap; inşallah!

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek