SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Avrupa Avrupa duy sesimizi!

Seyircisiz oynamak Fenerbahçe'nin adeta kaderi oldu. Sezona Süper Lig'deki 5 maçlık ceza ile başlayan sarı-lacivertliler, UEFA Avrupa Ligi'ndeki son iki sınavında da seyircisinden yoksun çıktı sahaya.

Dün gece Plzen karşısında korkulu dakikalar yaşayan takımı yalnız bırakan taraftarı acaba bundan gerekli dersi çıkarabilecek mi? Dilerim bu son olur. Çünkü Fenerbahçe'yi çeyrek final ve sonrasında çok zorlu sınavlar bekliyor.

Maça gelince… Her şey Salih Uçan oyuna girdikten sonra değişti. Genç oyuncu attığı golle takımına hayat verdi ve rakibin de baskı kurduğu dakikalardaki hevesini kursağında bıraktı. Her geçen gün daha da gelişen ve asla şımarmayan Salih, oyunun her yönünde baş gösteriyor. Güzel paslar atıyor. Pres yapıyor. Gol yapıyor ve savunmaya yardım ediyor. İki ayaklı maçlar her zaman sürprize açıktır. Dün geceki oyun ve sonuç bu gerçeği bir kez daha ortaya çıkardı. Demek ki eleme turları 90 değil, 180 dakika oynanıyor. Yani, hiç kimse ilk maçta elde ettiği avantaj sonrasında “Turu geçtim” diye sevinmemeli. Plzen takımı ilk maçtan daha istekliydi dün gece. Net fırsatlar da buldular. Fenerbahçeli futbolcular seyircisiz oynamanın dezavantajını açık bir şekilde yaşadı. Teknik Direktör Aykut Kocaman'ın kadro tercihi çok doğruydu. En iyi onbiri sahaya sürdü. Mehmet Topal'ın sakatlığı sanki bir kader anıydı. Son sekize kalan Fenerbahçe'ye tarihi başarıyı getiren futbolcular ve teknik heyeti kutlamak gerek. Plzen deyip geçmemek gerek. Napoli'yi eleyen bir rakibi turun dışına atmak kolay olmadı. Son dakikalar oldukça stresli geçti. Futbol şansını da arkasına alan Fenerbahçe, Galatasaray'dan sonra Türk futboluna yeni bir zafer yaşattı. İlk kez iki takımımız Avrupa'da son 8 takım arasına girdi. Eğer tribünler dolu olsaydı, eminim “Avrupa, Avrupa duy sesimizi. İşte bu Türk'lerin ayak sesleri” diye haykıracaktı. Webo'nun yokluğu da Fenerbahçe'nin oyun yapısını olumsuz etkiledi. Plzen dün gece daha çok golü düşündü. Bunda da Kamerunlu oyuncunun yokluğunun etkisi vardı. Hücum presi çok iyi yapan Webo'nun bir an önce sahalara dönmesi şart. Aksi takdirde finale giden yolda sıkıntı olur.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek