SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kasımpaşa Kulübü, Fenerbahçeli futbolcu Emre Belözoğlu'nun PFDK'ye sevk edilmesi için yaptıkları başvurunun reddedildiğini açıklayarak, TFF'ye tepki gösterdi. Kulüpten yapılan açıklama şöyle:

“24.02.2013 tarihinde oynanan Fenerbahçe-Kasımpaşa müsabakasında rakip takım oyuncusu Emre Belözoğlu tüm Türkiye’nin yayıncı kuruluş görüntülerinde çok açıkça görüldüğü üzere, yedek kulübemize karşı galiz küfürler etmiş ve ağır hakaretlerde bulunmuştur. Gerekli cezai müeyyideye tabi tutulması için tarafımızca Türkiye Futbol Federasyonuna, ilgili oyuncunun Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na sevki konusunda küfürün görüldüğü yayıncı kuruluş görüntüleri ve futbolcunun sarf ettiği küfürlü sözler hakkında Konuşma Engelliler Federasyonu, dudak okuma uzmanı tarafından düzenlenen bilirkişi raporu ile birlikte 28.02.2013 tarihinde başvuruda bulunulmuştur. Türkiye Futbol Federasyonundan 13.03.2013 tarihli tarafımıza ulaşan yazıda, futbolcu Emre Belözoğlu’nun küfürlerinin ve hakaretlerinin müsabaka görevlilerinin raporlarında yer almadığı, salt görüntüler ve uzman görüşü esas alınarak sözlü ifadelerden dolayı disiplin sevki işlemi yapılmadığından bahisle başvurumuz reddedilmiştir.

Kasımpaşa A.Ş. olarak söz konusu oyuncunun kulübümüze karşı yapmış olduğu saygısızlığın cezasız kalmaması için sürecin takipçisi olduğumuzu ve Türkiye Futbol Federasyonunun yukarıda belirtilen hukuka aykırı kararına karşı yasal haklarımızı kullanacağımızı tüm spor kamuoyunun bilgisine sunarız. Ayrıca bu konuda spor dünyasının basın, diğer kulüpler ve şahısların daha duyarlı olmasını beklediğimizi önemle belirtiriz. Bütün Türkiye’nin gördüğü bu olayın Türkiye Futbol Federasyonunca, Disiplin Kuruluna sevk edilecek bir eylem olarak nitelendirilmemesi ve talebimizin reddedilmiş olması hukuka ve futbolun ana amacı olan Fair-play ruhuna aykırı bir karardır.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun futbolun geleceği için çok önem taşıyan bu olaya gerekli hassasiyetle eğilmemesi ve duyarsız kalması gerek halkın gerekse dürüst ve saygın spor dünyasının beklentilerini karşılamadığı açıktır. Kasımpaşa A.Ş. olarak dürüst, ilkeli ve ahlaklı futbol anlayışımızdan taviz vermeden Fair-play ruhuna aykırı eylemlerle mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğimizi kamuoyuna saygıyla bildiririz.”